sadsad x
asdasd

Ağaç Vidası Nedir, Özellikleri Nelerdir, Ne İçin Kullanılır?

31 Mart 2021
Ağaç Vidası Nedir, Özellikleri Nelerdir, Ne İçin Kullanılır?

Ağaç Vidası Nedir, Özellikleri Nelerdir, Ne İçin Kullanılır?

Ağaç Vidası Nedir?
Ağaç vidası ahşap malzemelerin bağlantısı için kullanılan vida çeşididir. Ağaç vidası fiyatları kalitesine göre değişir, çok kaliteli, özellikli ağaç vidası seti çeşitleri vardır.
Ağaç vidasının çeşitlerini düz başlı sunta vidası, altı köşeli başı olan ağaç vidası, geniş kafalı ağaç vidası, silindir başlı sunta vidası, mobilya montaj vidası, piton vida olarak özetleyebiliriz.

Ağaç vidası, odun parçalarını birleştirmek için kullanılan vidadır. İki odun parçasını birleştirmek için bir ağaç vidası gerekir. Metal vidadan ahşap vidayı ayırmanın en kolay yöntemi vidanın sapına bakmaktır. Ahşap vida başı altında ve dişli kısmın üstünde boş bir sap olur, metal vida ise vida noktasından başın sonuna kadar boş kısım olmadan uzanan ince dişlere sahiptir. Ağaç vidası düz çelikten, alüminyum ya da pirinçten yapılır.
Ahşap vida dişleri önceden oluşturulmuş bir deliğin duvarlarını ısıracak şekilde yapılmıştır. Vida tipik olarak kendi deliğini delmek için kullanılmaz. Ancak bazı özel çeşit vidalar bu şekilde üretilmiştir. Bir ahşap vida, eğer önceden delik oluşturmadan birleştirmeye zorlanır ise ahşap çatlayacaktır ve vida bir pilot deliğe sürülen bir vida kadar tutmaz. Bir pilot delik kullanarak, vidadaki dişler delikteki ahşap yongalar tarafından engellenmeden ısırılabilir.
Paslanmaz ağaç vidası, ahşap malzeme bağlantısında kullanılan konik gövdeli, mercimek havşa veya yuvarlak başa sahip, büyük adımlı, adımı büyük sivri uçlu paslanmaz bağlantı öğesidir. Ağaç vidası, ahşap konstrüksiyon işlerinde parçaların birleştirilmesinde en elverişli vida türüdür. Çok yoğun basınç altında sıkıştırılmış talaş ve yongadan yapılan doğrama, mobilya, inşaat sektöründe; doğramacılıkta kereste olarak kullanılan yapay tahtaya uygulanan vidadır. Sunta ve mdf gibi ürünlerin temel yapısından dolayı, ağaç vidanın en önemli niteliği, yiv kısmının belirli bir boşluktan sonra başlamasıdır. Ağaç vidasının sivri ucuna kadar devam eden dişli gövdesi vardır. Vida dişlerinin kenarları keskindir ayrıca büyük bir adıma sahiptir. Makina montajlı civatalar için özellikle Yıldız gömme başlı ağaç vidaları, makine montajlı civatalarda tercih edilir. Yıldız gömme ağaç vidası oldukça sağlamdır, çok zor kırılır. Paslanmaz ağaç vidası, kullanıldığı sunta, mdf gibi ahşap eşyalarda bozulma yapmayan bir kafaya sahiptir. Ağacın yapısına göre tercih edilen ve yivleri oldukça sivri olan bu ürünler, yivleme esnasında herhangi bir sorun yapmamaktadır. Ağaç vidası ölçüleri ihtiyaca göre değişmektedir.

Paslanmaz ağaç vidası nerelerde kullanılır?

Bu cıvatalar, ağır yükleri taşımak için kullanılır. Örneğin merkezi ısıtma radyatörlerinin asılması, bir kiriş ya da hatılın beton bir zemine bağlanması ya da ağır masa ayaklarının sabitlenmesi için idealdir. Sivri ucu ve derin diş yapısı sayesinde malzemeye herhangi bir ön delme işlemi gerektirmeden kolayca uygulanır. Sunta, MDF, yumuşak ve sert ağaç tipleri gibi birçok çeşit malzemede kullanımı uygundur. Tutuş gücü fazladır.
Paslanmaz ağaç vidası; ahşap ve mobilya alanlarında, çoğunlukla günlük kullanımda, ayrıca inşaat, tekne ve yat aksesuarları olmak üzere çeşitli işlerde kullanılır.


Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.