sadsad x
asdasd

Bambu

16 Mart 2021
Bambu

Bambu Çiçeği Nedir, Sağlıklı mıdır, Faydaları Nelerdir?

Bambu çiçek bitkisi

Bambu, çoğunlukla Asya Kıtası’nda yetişen, binden fazla alt türü olan odunsu bir bitkidir. Ekolojik olması sebebiyle giyimden mutfak eşyalarına, oyuncağa kadar birçok sektörde bambu bitkisi kullanılmaktadır.

Bambu çiçeği

Bambu çiçeği hem görsel olarak hoşluk veren hem de insan ruhuna iyi geldiği düşünülen, şans çiçeği olarak da görülen bir bitkidir. Ev, işyeri ortamlarında, bahçelerde bambu çiçeği yetiştirenlerin sayısı gün geçtikçe daha çok artıyor. Bambu çiçeği, bakımı kolay bir bitki olması ile de revaçta. Bambu bakımı oldukça kolaydır. Sene boyunca yeşil kalan, bulunduğu ortama dekoratif bir görüntü veren bir bitki bambu çiçek. Bunların yanında insana şans ve bereket getirdiğine inanılıyor. Bambu çiçek farklı kültürlerde ise dostluk, saflık, dürüstlük sembolü olarak biliniyor. Kalın gövde yapısına sahip olan bambu çiçek aynı zamanda uzun ömürlü olması ile de biliniyor.

Bambu çiçek sağlıklı mı?

Bambu, etrafında bakteri oluşmasına imkan vermeyen bir bitki olduğu için hijyenik ve sağlıklıdır. Bambu çiçeği antibakteriyeldir, bu nedenle mutfak eşyaları yapımında da rahatlıkla bambu kullanılabilir. Bambu fincan takımı, bambu kaşık, bambu tabak en çok tercih edilen bambu mutfak eşyaları arasındadır.

Uzak Doğu bitkisi olan bambu, fotosentez yaptığı sırada kendisiyle aynı ebatlarda bulunan bitkilere oranla %35 daha fazla oksijen üretir ve yine diğer bitkilere oranla dört kat daha fazla karbondioksit emer. Bu yapısından dolayı bambu ormanları havayı en hızlı temizleyen ve çevreye en hızlı katkıyı sağlayan bitki ormanlarıdır. Bambu çiçeği ekolojik bir bitkidir.

Bambu kullanımının artması, endüstriyel bambu ormanlarının çoğalmasına, bu ormanlar da doğanın temizlenmesine büyük fayda sağlar. Ahşap sanayinin başka hiçbir dalında böyle bir döngü bulunmaz.

 

Bambu faydaları

Bambu, antibakteriyel olduğu için herhangi bir mikrop barındırmaz. Kullanılan bir bambu yemek kaşığı, sıradan bir tahta kaşığa oranla çok daha sağlıklıdır.

Bambu çiçek, suya karşı dirençlidir. Suya maruz kaldığında suyu çekmez ya da eğilip bükülmez.

Doğa dostu bir bitkidir bambu çiçeği, doğaya geri döner, çevre kirliliğine sebep olmaz.

Bambu ürünler tamamen doğaldır çünkü ağacın en ham halinden üretilirler. Bu sebepledir ki bir bambu eşya kullanım ömrü sona erdikten sonra doğaya geri döner. Bambu ürünün şekli ne olursa olsun aslında ağacın kendisidir, diğer yapraklar ve dallar ile birlikte doğaya karışıp gider.

“Bambu Kun” ismindeki antialerjen madde, hassas ciltler için büyük bir konfordur. Bambu elyafı suya dayanıklı olduğu için; bambu havlular uzun süreler konforlu şekilde kullanılır.

Bambu çoraplar da ayakların nefes almasını sağlar, koku ve ter oluşmasını engeller.Bambuhalı ise yumuşacık dokusu ve parlaklığı ile ipek halı ismiyle de bilinir. Bambu halı çeşitleri, doğal bir elyaf denilebilecek bambu ipliği ile dokunur.

Doğal ve yapay bambu çubuk modelleri ile yaşam alanlarınızda değişik bir atmosfer yaratabilirsiniz. Plastik bambu çubuk ile bahçe ve balkonlarınızda süslü çitlere sahip olabilirsiniz. Oda kokusu bambu çubuklar özel yapıları sayesinde bulundukları mekanlara benzersiz kokular verir. Bambu çubuk enerjiyi, motivasyonu arttırır. Yağmur sesi bambu çubukları da rahat bir atmosfer oluşturur. Bambu çubuklar meditasyon aracı olarak çok tercih edilir. Ayrıca bambu çubuk yağmur sesi çıkarabilen bir müzik aleti şeklinde de bilinir. Rahatlatıcı sesi ile stresi azaltır.

Küçük ölçülerdeki bambu çubuklar yemek aracı olarak da kullanılır. Temizlenip tekrar kullanılabilme özellikleri mutfakta çok tercih edilmelerini sağlar. Gıda ile temasa uygunluğu test edilmiş onaylanmış olan ve sağlık için hiçbir tehlike oluşturmayan bambu yemek çubuğu, Uzak Doğu mutfağında yoğun şekilde kullanılır. Bambu oyuncak modelleri, her yaştan insanı cezbeder.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.