sadsad x
asdasd

Pergola & Pergola Sistemleri

19 Nisan 2021
Pergola & Pergola Sistemleri

Pergola Nedir,Tente Sistemleri,Modelleri,Faydaları Nelerdir?

Pergola, Latince’de saçak anlamına gelen “pergule” kelimesinden türemiştir ve İtalyan dilinde gölgelik anlamında kullanılır. Pergola, açıklıkların yatay, bükümlü ve çatı şeklinde kapatılarak gölgelik alan oluşturmak amacıyla yapılan tentedir. Pergolanin bir başka tanımı ise belirli bir hat boyunca yanlarına sütün veya direkler dikilmek suretiyle sarmaşık bitkilerle donatılmış gölgeli yürüyüş yolu veya geçit olarak yapılır. Pergola, pergola olarak da yazılır ve söylenir.

Pergola tente uygun fiyatı, yüksek kalitesi, dayanıklılığı ve dış mekanda hava koşullarına karşı dayanıklı olması ile bilinen bir açma kapama sistemidir. Balkonlar, havuz başları, cafeler, verandalar ve çatısız olan daha birçok alanda pergola tenteleri kullanılır. Yapılacak alanın büyüklüğüne göre pergolaların boyutları, alanın bulunduğu ortama göre de kullanılacak malzemesi değişiklik gösterir. Bu şekilde özel üretim pergola tenteleri üretilir.

 

Pergola tente sistemleri istenirse açık olarak, istenirse de etrafı camla çevrilerek kullanılabilir. Etrafı kapatılan bir pergola sistemi ile evlerde, cafe ve restaurantlarda bir kış bahçesi atmosferi yaratılabilir. Pergola tente sistemi özel tente kumaşı ile yazın güneşten korurken, özel tente kumaşı ile açılıp kapanabilen güneşlik olarak yazları sizi güneşten, açılır kapanır tavanı ve su geçirmez tente kumaşı ile yağmurlu havalarda yağmurluk olarak sizi yağmurdan koruyacaktır.

Pergola tenteler ahşaptan veya alüminyum ve türevi malzemelerden imal edilir. Ahşap pergolalarla, uygulanan mekanlarda otantik bir atmosfer yaratılır, ayrıca şık bir görsellik katarlar. Bu dekoratif aynı zamanda işlevsel ahşap pergolalar, ahşap boyaları ile istenilen renge boyanabilir, bulunduğu ortamın dekorasyonuyla harika bir uyum sağlar. Hickson Decor Aqua Decorative Colorant su bazlı yarı şeffaf ahşap renklendirici ürünü, içerdiği zengin renk pigmentleri ile pergolaları renklendirirken aynı zamanda ahşabın doğal dokusunu korur, hatta güzelliğini ortaya çıkarır. Ahşap pergola bakımı düzenli olarak yapılmalıdır, böylece ilk günkü haliyle uzun yıllar kullanılabilİr.

Pergola sistemlerinde ahşap pergola seçimi oldukça önemlidir. Öncelikli olarak pergola üretiminde doğru ağacın kullanılması gerekir. Yanlış ağaç seçimi, sistemin kullanım ömrünü kısaltır. Ahşap pergola sistemlerinde genellikle ağır ve dayanıklı ağaçlardan biri olan tik ağacı kullanılır, tik ağacının 50 yıl gibi uzun bir ömrü vardır.

Pergola fiyatları, yapıldığı malzemeye, büyüklüğüne, özelliklerine göre değişiklik gösterir. Örneğin ahşap pergolalarda tik ağacı kullanılması fiyatı yükseltir, çünkü tik ağacı en dayanıklı ve en pahalı ağaç türüdür. Pergola modelleri, kullanılacak kumaşlar da fiyatı etkileyen bir faktördür. Pergola ayağının yapıldığı malzeme ve kalitesi de fiyat farklılıklarına sebep olur. U form pergola ayağı, tablalı pergola ayağı gibi farklı modelleri vardır.

Pergola yapımı ustalık isteyen bir iştir, bu nedenle pergola fiyatları kadar ürün kalitesinin ve ürünü yapacak firmanın, kişilerin de bilgili ve işinde usta olması gereklidir.

 


T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.