sadsad x
asdasd

Rabıta Parke

15 Nisan 2021
Rabıta Parke

Rabıta Nedir, Rabıta Parke Özellik ve Avantajları Nelerdir?

Rabıta ne demek?
Rabıta nedir sorusunun yanıtı olarak, rabıta – döşeme tahtası, bilinen en eski zemin kaplama malzemesidir. Yüzyıllardan beri çeşitli biçim ve ölçülerde kullanılmıştır ve günümüzde daha da artarak kullanılmaya devam etmektedir. Ağacın doğal dokusu bozulmadan, titiz bir işçilikle zeminler kaplanır. Rabıta parke, ahşap döşemeleri sınıfına girer.

Rabıta parkenin özellikleri nelerdir? Rabıta tahta döşeme avantaj ve dezavantajları nelerdir?
Ahşap rabıta sağlıklıdır, temizliği kolaydır. Doğal olduğu için kullanıldığı mekanda ısı ve ses yalıtımı sağlar. Isı değişikliği ve ses dağılımı ile ilgili problemli yerlerde özellikle rabıta parke modellerinden tercih edilmesi önerilir. İyi bir ısı ve ses izolasyonu istiyorsanız rabıta parke sizin için en doğru seçim olacaktır. Kimyasal maddeler ve asitlerden çok etkilenmez. Rabıta parkenin bir özelliği de en çok kendini gösteren parkelerden biri olmasıdır. Çok estetik bir görüntü verir. Tüm bunlara ek olarak, masif parke olduğu için ve üretiminde sert, dayanıklı ağaçlar kullanıldığı için rabıta parkelerin bakımları düzenli yapıldığı taktirde uzun yıllar evlerde, işyerlerinde sağlıklı bir şekilde kullanılır. Bu tip zemin kaplamalarının fazla sistre payı bulunur, bu durumda sistre ile ilk günkü görüntüsünde, yepyeni bir görüntüyle uzun zaman kullanılabilirler. Rabıta parkelerde sistre payı bulunması sayesinde, sistre sonrası ahşap kalitesinde hiçbir azalma söz konusu olmaz.
Rabıta parkelerde sert, dayanıklı ağaçlar kullanılır, en çok kullanılanlardan biri köknar olmakla birlikte çok seçenekli rabıta parke çeşitleri vardır.
Ahşap olması nedeniyle rabıta döşemeler bakım ister, aksi taktirde mantarlanmaya ve böcek üretmeye müsait bir malzemedir. Aynı şekilde yine ahşap oldukları için ateşe karşı dayanıklılığı az, kolay yanabilen bir üründür.

Rabıta parke nerelerde kullanılır?
Rabıta parkeler ıslak zeminler dışında her yerde kullanılabilir. Ağaç oldukları için rutubetin yüksek olduğu ve ıslak alanlarda kullanılamazlar.
Rabıta döşemeler veya rabıtalı döşemeler, sedir döşemesi, çam döşemesi ve tavan döşemesi olarak da evlerde, iş yerlerinde kullanılır.

Rabıta parke temizliği ve bakımı
Bu parkelere vakumlama, kuru ve ıslak paspaslama yapılması uygundur. Düzenli aralıklarla cilalanmaları gerekir. Tüm ahşap parkeler gibi rabıta tahta döşemelere de insan sağlığına ve çevreye dost Hemel Home su bazlı parke cilası ile bakım yapmak en doğru seçim olacaktır.

Masif parke, rabıta fiyatları
Sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarıyla birlikte rabıta parke fiyatları, masif parke fiyatları pahalı ürünler de değildir. Fabrika mağazası tarzı yerlerden satın alınması durumunda daha ekonomik bir alım yapılmış olur. Ayrıca meşe rabıta ve diğer rabıta çeşitleri internet üzerinden de incelenip, fiyat araştırması yapılabilir. Genellikle rabıta parke m2 fiyatı üzerinden hesaplanır, döşenecek zeminin alan genişliğine, kullanılacak ağaç türüne ve parkenin kalitesine göre fiyatlar değişiklik gösterir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.