Seleccione ordenar
Total 65 el producto se muestra.
1 2 3

 

Ahşap Vernik Ne İşe Yarar?

Ahşap koruyucu vernik, ahşabın nemlenmesini, aşınmasını engelleyen ve dış etkenlere karşı dayanaklılığını arttıran koruyucu katman olarak kullanılan sıvı bir çözeltidir. Koruyucu katman görevi verniğin en bilindik özelliğidir. Ahşap üstüne koruyucu olarak sürülür. Ayrıca uzun süredir kullanılan ahşap yüzey ve eşyaların yeniymiş gibi görünmesini sağlar. Su itici ahşap vernikler ile ahşabın nemlenmesi önlenir. UV ışınlarına karşı da ahşabı korur.

Ahşap Vernik Çeşitleri

Ahşap koruyucu vernik, su bazlı vernik ve solvent bazlı vernik olmak üzere ikiye ayrılır.

Su Bazlı Ahşap Vernik ve Solvent Bazlı Ahşap Vernik Arasındaki Farklar

Su bazlı ve solvent bazlı verniklerin hizmet ömrü aynıdır. Üretiminde kullanılan hammaddelerin kimyasal yapısından kaynaklı bazı farkları vardır.

  1. Su bazlı ahşap vernik kokusuz verniktir, ayrıca doğa dostudur. Solvent bazlı ahşap vernikte, üretimde kullanılan tinerin kokusu vardır. 
  2. Ahşap, su bazlı ahşap verniği daha fazla emdiği için su bazlı ahşap vernik doğal bir görünüm veren verniktir.
  3. Su bazlı ahşap vernik daha hızlı kurur.
  4. Su bazlı ahşap vernik içinde daha az VOC değeri bulunduğu için sağlık için daha güvenlidir.

Ahşap Vernik Seçimi Nasıl Olmalıdır?

İnsan ve çevre sağlığına duyarlı, doğa dostu, ağır metal ve kurşun içermeyen, oyuncak güvenliği sertifikası olan ahşap vernikler tercih edilmelidir. Verniğin nefes alan vernik olması da önemlidir, ahşabın ömrünü uzatır. Dış mekan, dış cephe ahşaplarda, güneş ışınlarına karşı güçlü bir koruma sağlayan bir ahşap vernik tercih etmeniz önemlidir. Ahşabın doğal dokusunu ve görüntüsünü korumasını istiyorsanız yarı şeffaf vernik kullanılmalıdır. Ahşap zeminlere uygulamak için kullanılacak ahşap verniğin kaymaz vernik olması da çok önemlidir.

Nefes alan ahşap vernik/ahşap boyası nedir ve niçin önemlidir?

Nefes alan boya ve vernik uygulanan yüzeyde suyu geçirmeyen fakat su buharını geçirebilen bir tabaka oluşturan ürünlerdir. Dış mekanda kullanılan ahşabın yağışlar ve havadaki rutubet değişmeleri nedeniyle çatlaması ya da ufak bir darbe alması sonucunda yüzeyde oluşabilecek ufak bir çatlak ahşabın ıslanmasına neden olabilir. Tabakanın altındaki ahşabı ıslatan bu suyun kısa sürede kuruması, boyanın ve ahşabın ömrü için çok önemlidir. Ahşabın uzun süre ıslak kalması hem boyanın dökülmesine hem de ahşabın çürümesine neden olur. Nefes alan vernik/boya bu durumu önler. Aynı zamanda ahşaba iyi nüfuz eder ve ahşapla birlikte çalışabilecek esnekliğe sahip olur.

Ahşap vernik renkleri ve ahşap vernik fiyatları

Ahşap vernikleme uygulamasında eğer ahşabın doğal dokusunun kaybolmaması isteniyor ise yarı şeffaf vernik kullanılması gerekir. Ahşap koruyucu renkli verniklerin birçok farklı renk seçenekleri bulunur. 

Prepared by  T-Soft E-Commerce.