Sıralama seçin
Sadece Stoktakiler
Görünüm
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.

Su bazlı şeffaf astar nedir, ahşap astarı ne işe yarar?


Ahşap bakımında en önemli unsurlardan biri ahşap astarıdır. Su bazlı vernik öncesinde tek kat su bazlı astar kullanmak, verniğin ahşaba daha iyi yapışmasını ve homojen bir renk almasını sağlar. Astar boyası, vernik/boyaya zemin hazırlayarak boyanın daha uzun ömürlü ve dayanıklı olmasını sağlar.
Ahşap astarı, yüksek yüzey doygunluğu sağlar.
Su bazlı şeffaf astar su bazlı olması nedeniyle nefes alır, ayrıca içindeki nemi dışa verir. Bu da ahşabınızın ömrünü uzatır. Şeffaf olması nedeniyle ahşabın doğal görüntüsünü bozmaz.
Ahşap astarı sıcak havalarda uygulama kolaylığı sağlar.


Su bazlı şeffaf astar nerelerde kullanılır?


Su bazlı ahşap astarı, kapı ve pencere doğramaları, panjurlar, cephe kaplamaları, pergolalar, balkon korkulukları, çatı saçakları vb tüm dış cephe ahşaplarında kullanılır. (Zemin hariç)
Ahşabın doğal görüntüsünü kaybetmemesi için kullanılan yarı şeffaf boya ve renklendiricilerin altına uygulamak için şeffaf ahşap astarı tercih edilir, beyaz bir ahşap astarı uygulandıktan sonra ancak örtücü bir ahşap boyası kullanılabilir, aksi taktirde alttan beyaz astar görünecek ve istenilen şeffaflık elde edilemeyecektir.
Ahşap astarı, son kat olarak kullanılmaz çünkü tek başına bir ahşap koruma özelliği ya da etkisi yoktur.
Dış Cephe Ahşap Astarında yüzey hazırlama ve uygulama nasıl yapılmalıdır?
Dış cephe su bazlı ahşap astarını uygulamadan önce, uygulama yapılacak olan ahşap yüzeyini tüm kir, toz ve yağdan arındırmak gerekir. Düz bir zemin elde etmek için 80/120 numaralı zımpara kağıdıyla zımparalamak ve sonrasında oluşan toz iyice temizlenmelidir. Aynı şekilde boyalı/vernikli yüzeye uygulamadan önce de yine zımpara yapılması gerekir.
Su bazlı ahşap astarı, daldırma, duşlama, tabanca, bez, fırça veya rulo ile tek kat olarak uygulanır. Tam kuruma için 4 ila 6 saat arası beklenir. Kuruma sonrasında solvent veya su bazlı ahşap vernik, ahşap boyası uygulanır.
Su bazlı astarlama sonrasında homojen bir görünüm elde etmek için ahşabın damarları yönünde uygulama yapılması gerekmektedir.
Su bazlı astar uygulaması yapılacak ahşabın nemi %20’ nin altında olmalıdır.
Su ve solvent bazlı renkli vernikler için su bazlı şeffaf astar boya uygulama videosuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
Çam ve benzeri yumuşak dokulu veya emprenye işlemi görmemiş ahşapları çürümeye karşı korumak, hizmet ömrünü arttırmak için şeffaf su bazlı boya astarı uygulamadan önce mutlaka emprenye edilmelidir. Emprenye hakkındaki bilgilere bu linkten ulaşabilirsiniz.


Hangi ahşap astarı tercih edilmelidir?


Ahşap astarının EN 71-3 oyuncak güvenliği standardına uygun olması, su bazlı ve kokusuz astar olması göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca kullanıma hazır, inceltme gerekmeyen bir ahşap astarı, uygulama kolaylığı sağlar. Sonrasında yapılacak uygulamaya göre, Hickson Decor® Aqua Clear Primer
şeffaf su bazlı ahşap astarı veya örtücü boyalar altına Hickson Decor® Aqua Universal Primer beyaz su bazlı ahşap boya astarı tercih edilebilir.

Su bazlı şeffaf astar fiyatları için tıklayın!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.