Sıralama seçin
Sadece Stoktakiler
Görünüm
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.

Su Bazlı dış cephe örtücü ahşap astarı nedir? Dış cephe ahşap astar boya ne için kullanılır?

Ahşap astar boya, ahşap bir dış cepheyi boyamadan önce kullanılan bir kaplama türüdür. Ahşap boya astarı, boyanın ahşap yüzeye düzgün yapışmasını sağlar, boyanın sağlamlığını artırır, ayrıca ahşap yüzeye ilave koruma sağlar. Dış cephe ahşap astarı, ahşap boyası uygulamadan önce uygulanan özel bir boya çeşididir. Su bazlı ahşap boyama astarı, boyanacak ahşap yüzeyinin boyanmaya uygun hale gelmesini, ahşap yüzeye biraz kaba bir doku vermeyi sağlar. Bunun sayesinde de boya, ahşaba etkili bir şekilde yapışır. Dış cephe ahşap astarının bir başka önemli görevi ise yüzeydeki gözenekleri kapatması, böylece var olan lekelerin boya yüzüne çıkmasını önler.

Ahşap, son kat boyanın yapışması konusunda meşakkatli bir tabakadır. Bu nedenle boya öncesi uygulanacak doğru bir astar, bunu ideal boyanacak bir ahşap cephe yüzeyi haline getirecektir.

Hangi dış cephe ahşap astarı tercih edilmeli?

Dış cephe ahşap astarı, yapısal olarak su bazlı dış cephe ahşap astarı ve solvent bazlı dış cephe ahşap astarı olmak üzere ikiye ayrılır. Su bazlı ahşap astarı ahşaba nefes aldıran, kokusuz ahşap boya astarı olduğu için tercih edilmelidir.
Ağır metal ve kurşun içermeyen ahşap astarı hem kendi sağlığınız hem de çevre için daha uygun olacaktır.
Dış cephe ahşap astarının mutlaka esnek bir ahşap astar boya astarı olmasına dikkat edilmelidir.
Kullanıma hazır, inceltmeye gerek olmayan su bazlı dış cephe ahşap astarı her zaman daha pratiktir, astar uygulaması daha kolay ve hızlı yapılabilir. Tüm bunların haricinde, kullanılacak ahşap astarının sararmayı engelleyen, sararmayı önleyen ahşap astarı olmasına da dikkat edilmelidir.

Kaç çeşit dış cephe ahşap astarı vardır?

Ahşap astarları şeffaf ya da beyaz, yani opak, örtücü astar olarak ikiye ayrılır. Örtücü astar sadece örtücü ahşap boyaları altına kullanılır. Opak astar olarak da bilinen örtücü ahşap astarının örtücülüğü yüksek olması, özellikle egzotik ve reçineli ahşaplarda bariyer görevi gören astar olması önemlidir.
Hemel’ in ürettiği su bazlı sararmayı engelleyici nefes alan dış cephe ahşap astarı Hickson Decor® Aqua Universal Primer, kaliteli bir dış cephe örtücü ahşap astarı için gereken tüm özellikleri bulunduruyor. Beyaz renkli astardır. Su ve solvent bazlı tüm örtücü ahşap boyalarının altına rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu çevre dostu bir ahşap boyası astarını satın almak için tıklayın!

Dış Cephe Ahşap Astarında yüzey hazırlama ve uygulama nasıl yapılmalıdır?

Dış cephe ahşap astarını uygulamadan önce, ahşap yüzeyini kir, toz ve yağdan arındırmak gerekir. Düz bir zemin elde etmek için zımpara yapılmalı ve sonra oluşan toz temizlenmelidir. Boyalı/vernikli yüzeye uygulamadan önce de yine zımpara yapılması gerekir. Su bazlı örtücü ahşap astarı fırça veya rulo ile uygulanır. Kuruma sonrasında solvent veya su bazlı ahşap vernik, ahşap boyası uygulanır. Su bazlı astarlama sonrasında homojen bir görünüm elde etmek için ahşabın damarları yönünde uygulama yapılması gerekmektedir. Astar uygulaması yapılacak ahşabın nemi %20’nin altında olmalıdır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.