Ahşap | Ahşabın Düşmanları

01 Şubat 2021
Ahşap | Ahşabın Düşmanları

Ahşap | Ahşabın Düşmanları

Ahşabın Düşmanları

Ahşaplarımızı doğru ve etkin şekilde korumak için, ahşabın düşmanlarını iyi tanımalı ve çözümlerimizi buna göre belirlemeliyiz.

 1. Güneşin UV Işınları

  Güneşin UV ışınları, ahşabı oluşturan ana maddelerin reaksiyonlarla bozulması ve parçalanması sonucunda ahşapta grileşmeye neden olur. Bu süreç, bulunduğu ortamın şartlarına bağlı olarak, önce renkteki bir değişimle başlar. Bu durum ahşabın yapısının bozulmaya başlaması anlamına gelir. Ahşabın yapısının bozulmaya başlamasıyla da diğer tahrip edici etkilere karşı ahşap savunmasız kalır.

 2. Mantarlar

  1. Ahşap üzerindeki mantarların oluşması ahşabın nem miktarı, sıcaklık, oksijen, güneş ışığı gibi içinde bulunduğu ortama bağlıdır. Dikili ağaçlara, taşıma ve depolama esnasında tomruklara, monte edilmiş ve kullanılmakta olan ahşaplara zararları büyüktür. Ahşapları hem estetik hem de yapısal olarak etkiler.

  2. Yüzey küfü: Yüzey küfü de bir çeşit mantar türüdür. Nemli ve ıslak kalan yüzeylerde hızla oluşur ve özelikle ahşabın estetik görünümünü olumsuz olarak etkiler.

   Bu nedenle satın alınan ahşapların yeterli miktarda kurutulduklarından ve özellikle dış mekan kullanımları için emprenye işleminden geçtiklerinden emin olunmalıdır.

 3. Kurtlar

  Çoğunlukla serin ve rutubetli iklim şartlarında görülen, her türlü ahşap malzemeye (mobilya, merdiven, sanat eserleri, çatı, direk) saldıran kurtların verdikleri zarar,zaman içerisinde görülebilmektedir. Bu nedenle satın alınan ahşapların yeterli miktarda kurutulduklarından ve özellikle dış mekan kullanımları için emprenye işleminden geçtiklerinden emin olmanız gerekmektedir.

 4. Su ve Nem (Dış Hava Koşulları)

  Su ve nem kuru ahşabın, çalışma olarak tarif ettiğimiz boyutsal değişime uğramasına neden olur. Bu tip ani ve aşırı değişimler ahşabın fiziksel direncini bozar. Bunun sonucunda ahşapta çatlaklar oluşur. Ayrıca aşırı nem ahşapta çeşitli mantarların oluşmasına da zemin hazırlar.

HEMEL ürünleri ahşabın düşmanlarına karşı en üst koruma sağlamak için özel olarak geliştirilmiştir ve dünyada 51 yıldır güvenle kullanılmaktadır. HEMEL ürünleri ahşabın doğal güzelliğini ve dayanıklılığını her türlü koşula karşı mükemmel korur.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.