sadsad x
asdasd

Ahşap Koruma

30 Aralık 2021
Ahşap Koruma

Ahşap Koruma 

Ahşap malzeme doğal bir malzemedir ve düzenli bakımı yapıldığı taktirde uzun yıllar, ilk günkü gibi güvenle kullanılabilir. Ahşap yüzeyinin hava şartlarına, rutubete, suya, mantarlanmaya, tahta kurdu gibi zararlılara karşı dayanıklı olması için farklı koruma yöntemleri bulunur. Bu tip zararlılar ahşap için tehlike arz eder.

Emprenye işlemi, çeşitli kimyasal maddelerin, ahşabın bünyesine emdirilmesi işlemidir. Koruyucu maddeler ahşaba nüfuz ederek, ahşap üzerinde bir kalkan görevi görür.  

Hangi emprenye maddesi tercih edilmeli?

Ahşap koruma maddesi emprenye ürünlerinin insan sağlığına çevreye duyarlı olması önemlidir. Ağır metal ve kimyasallar içeren, rahatsızlık veren bir kokuya sahip emprenye maddeleri yerine, su bazlı, kokusuz emprenye ürünleri tercih edilmelidir. Ahşabı sadece hava şartlarına, rutubete karşı değil, aynı zamanda kurt ve mantarlara karşı da koruyan bir ürün olmasına dikkat edilmesi gerekir. Avrupa Standartları’na uygun olması ve uygulama kolaylığı açısından kullanıma hazır olması da, emprenye maddesi satın alırken göz ardı edilmemelidir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.