sadsad x
asdasd

Cumba Nedir, Ne Demektir, Cumbalı Evin Avantajları Nelerdir?

31 Mart 2021
Cumba Nedir, Ne Demektir, Cumbalı Evin Avantajları Nelerdir?

Cumba Nedir, Ne Demektir, Cumbalı Evin Avantajları Nelerdir?

Cumba nedir?

Cumba ne demek sorusuna verilebilecek cevap, müstakil evlerin üst katlarından birinde bulunan, cephe dışına taşan, kafesli bölme olarak tanımlanabilir. Cumba, geleneksel Türk evlerinin vazgeçilmez bir unsuruydu. Kelime kökeni İtalyanca çıkıntı, kambur anlamına gelen ‘’gibbo’’ kelimesinden türemiştir. Halk arasındaki anlamı ise eve gelecek evladın, hiç gelmeyen sevgilinin beklendiği, sokaktan geçenlerin seyredildiği pencere hizasında bulunan pencereli bölmedir. Cumba kelimesi yerine sahnış ve çıkma terimleri de yaygın şekilde kullanılır.

Cumba pencereleri genellikle ahşap kafesler ile dışarıdan içeriyi göstermeyecek şekilde kaplanmıştır, bunun sebebi ananevi olarak Türk insanının özel hayatında gizliliğe, mahremiye önem vermesidir. İnsanlar cumbalardan dışarıyı izlerken kendilerinin dışarıdan kimse tarafından görülmesini istememişlerdir. Çoğunlukla yabancılarla çok fazla iletişim halinde olmayan ve aile hayatının dışarıdan görünmemesini tercih eden Türk toplumu, kapalı evlerini ve hayat alışkanlıklarını Orta Asya’dan kendileri ile birlikte getirmişlerdir.

Geçmişte, ahşap evlerde ağırlıklı olmak üzere birçok evde cumba olurdu. Cumba genellikle evdeki holün üst kısmına denk getirilirdi, bunun sebebi ise holü yağmur ve güneşten korumaya yardımcı olması içindi. Cumbalar evlerin en serin ve en ışıklı yerleri olduğu için genellikle evde en çok kullanılan odalar, oturma odalarına yapılırdı. Aynı zamanda cumba, dışarıya karşı evin en kullanılan bölümünü göstermeye de yarardı. Cumbalı evlerde Cumbaların bir diğer görevi de evlerin mimari bütünlüğünü tamamlamaları, gölge ve ışık etkisini arttırmalarıydı. Yaz günlerinde herkes cumbada oturmayı tercih ederdi çünkü cumbalar birkaç açıdan rüzgar aldığı için evin en serin yeri olurdu. Şehirleşme çoğaldıkça, bahçe ve avlu hayatı azaldığı için cumba, evlerde oturanlar için bir nevi eğlenme, dinlenme, dışarıyı izleme bölümü olarak kullanılmıştır. Evin en çok misafir kabul edilen odası genellikle cumbalı oda olmuştur, ataerkil geleneklere göre evin reisi de bu odada vakit geçirir. Ayrıca arsaların yayılamadığı, zemin katların genişletilemediği evlerde cumba ek alan sağlayarak yerden kazanım sağlamıştır.

Cumbalı evin avantajları nelerdir?

Cumba, evlerde çok iyi bir havalandırma yapılabilmesini sağlar. Bulunduğu odayı büyüterek, evde ek hacim sağlar, veranda gibi kullanılmaya çok uygundur. Cumba, evin görünümünü farklılaştırır, güzelleştirir, cumbalı evler mimari açıdan da dekoratif açıdan da estetik bir görünüme sahiptir. Cumbalı evin iç duvarları sırlı olduğu için çok güzel ışık alır.

Cumba genellikle ahşap evlerde kullanılmıştır, zemin kaç kerpiç veya taş olarak inşa edilir ve üst kata ahşap devam edilerek ahşap cumba ilave edilmiştir. Kocaeli şehrimizde ahşap cumba evler çok fazla görülmektedir, tarihi olarak nitelendirildikleri için koruma altına alınmışlardır. Günümüzde modern cumbalı evler de inşa edilmektedir ve bu evlerde cumba, okuma köşesi, kış bahçesi, depolama ünitesi gibi birçok farklı alanda değerlendirilmektedir. Güzel bir manzarası olan evlerde özellikle cumba bu manzarayı sergilemek için en iyi fikir olacaktır.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.