Matkap Çeşitleri ve Kullanım Alanları

15 Nisan 2021
Matkap Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Darbeli Darbesiz Matkap Farkı Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Matkap nedir, ne işe yarar?
Matkap, tahta, beton, çelik, mermer ve ahşap gibi birçok sert malzemeler üzerinde delik açmaya yarayan, delme ve havşa işlemlerinde kullanılan bir elektronik el aletidir. Profesyonel yapı işleri, hobiler ve evlerdeki basit tadilat işlerinde matkaplar sıkça kullanılır. Asıl işlevleri delmek olsa da mevcut bir deliği genişletmeye yarayan matkaplar da bulunur. Hırdavat-makineler sınıfına girer.
Matkap ile delme işleminde iki farklı yöntem kullanılır. Birinci yöntem genellikle madencilik ve sondaj alanlarında kullanılan darbeli yöntem, ikinci ise daha sık uygulanan döner delme yöntemidir. Buna bağlı olarak matkaplar da darbeli matkap ve darbesi matkap olarak ikiye ayrılır.
Çalışma şekillerine göre de akülü ya da şarjlı matkap ve elektrikli matkap olarak iki çeşidi bulunur.
Kullanılacak malzemelerin hassasiyetine uygun şekilde ayarlanabilen çok amaçlı aletlerdir. Evlerde hobi ve tadilat amaçlı kullanılan matkaplar daha basit yapıda olurken, profesyonel kullanım için üretilen matkaplar daha kompleks yapıdadırlar. Bir matkap, tetik düğmesi, elektrik motoru ve darbe veya delme etkisini veren çarktan oluşur. Motor milinin ucunda bulunan birinci dişliyle bağlantılı ikinci bir çark vardır, matkap ucu ve matkap başı bu çarka bağlı olur. Matkabın dönme hareketi küçük olan dişliyi hareket ettirir. Küçük dişlinin yüksek hızıysa ikinci dişlide daha yüksek bir güç meydana gelmesini sağlar.
Matkaplar kullanım alanlarına göre darbeli matkap ve darbesiz matkap olarak ikiye ayrılır.

Darbeli matkap nedir, nerde kullanılır?
Darbeli matkaplarda, delinecek sert malzemeye delme işlemi sırasında dönme işlevine ek olarak ileri geri hareketlerle belli bir darbe uygulanır, bu da delme işlemini kolaylaştırır ve hızlandırır. Delinecek yüzey beton veya metal gibi sert, dayanıklı bir malzemeden ise darbeli matkabı tercih etmek uygun olacaktır.
Darbesiz matkap nedir, nerde kullanılır?
Darbesiz matkaplar, isminden de belli olduğu gibi delme işlemi yapılacak malzemeye bir darbe uygulamaz, sadece dönerek delme işlemini gerçekleştirir. Bu matkap çeşidi çoğunlukla evdeki basit tadilat işlerinde kullanılır. Basit delik açma ve vidalama işleri için darbesiz matkaplar en doğru tercihtir. Ayrıca çok yüksek devir sayısına sahip bir darbesiz matkapla yine sert malzemeleri de delebilirsiniz.
Çalışma şekillerine göre matkaplar, şarjlı darbeli matkap, sarjlı darbesiz matkap ve elektrikli darbeli matkap, elektrikli darbesiz matkap olarak sınıflandırılır.

Şarjlı matkap (Akülü matkap) mı elektrikli matkap mı tercih edilmeli?
Elektrikli matkaplar elektriğe bağlı, kabloyla çalışan matkapladır. Akülü ya da şarjlı matkaplar ise şarj edilerek kablosuz kullanılırlar. Kablo ve priz olmayan yerlerde rahatlıkla kullanmak, kabloyla uğraşmamak için ve taşınabilir olma özellikleri sayesinde şarjlı matkaplar daha pratik olur, ancak zaman alan tamir işlerinin yarım kalmaması için aküsü uzun süre giden şarjlı matkap tercih etmek gerekir. Ayrıca elektrik bağlantısı bulunmayan ya da elektriğin sık kesildiği alanlarda çalışmak için şarjlı matkap yine kurtarıcı olacaktır. Böyle durumlarda, özellikle elektrik kesintisi durumlarında LED ışıklı akülü matkaplar işlere kesintisiz devam etmek için en doğru tercih olacaktır.
Profesyonel kullanımda ya da çok uzun süren bir tadilat işinde kesintisiz kullanmak için elektrikli matkaplar tercih edilmesi daha uygun olur. Bir de ağır sanayide kullanılan havalı matkaplar vardır, bunların diğer adı da pnömatik matkaptır. Havalı matkapların çalışma prensipleri diğerlerinden farklıdır, bir kompresör ile birlikte kullanılırlar.

Hilti matkap nedir, nerde kullanılır?
Taşları kıran, betonlarda delik açan, maden aramalarında sert kataları kırıp asfaltları kaldıran çok güçlü matkaplara hilti matkap denir ve genellikle belediye, arkeoloji, madencilik ve inşaat sektörlerinde yaygın olarak kullanılır.

Matkap satın alırken nelere dikkat edilmelidir?
Matkap satın alırken ihtiyaca uygun olan doğru matkabı seçmek önemlidir. Evde basit işlerde kullanmak için şarjlı darbesiz bir matkap yeterli olacaktır. Ayrıca hafif bir matkap olması da kullanım kolaylığı sağlar. Fakat profesyonel işlerde ve sürekli kullanılacaksa daha donanımlı bir matkap tercih edilmelidir.
Matkap seçiminde kullanım süresine de dikkat edilmelidir. Uzun süren işler için kullanılacaksa kesinlikle kablolu yani elektrikli matkap daha uygun bir seçim olur.

Matkap fiyatları
Matkap fiyatları alınacak ürünün devir hızına, elektrikli ya da şarjlı matkap türü olmasına, kalitesine, markasına göre değişir. Matkap seti olarak da birçok seçenek bulunur, matkap seti fiyatları da yine aynı şekilde farklılık gösterir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.