Fırça Nedir, Çeşitleri Nelerdir, Makyaj, Boya Fırçaları

05 Nisan 2021
Fırça Nedir, Çeşitleri Nelerdir, Makyaj, Boya Fırçaları

Fırça Nedir, Çeşitleri Nelerdir, Makyaj, Boya Fırçaları

Fırçalar, geçmişten günümüze her alanda kullanılan, farklı boyutları, farklı renkleri, farklı kullanım alanları olan objelerdir. Fırçanın kelime anlamı ile ‘’Bir şeyin tozunu, kirini gidermekte veya bir şeye boya, cila sürmekte kullanılan, bir araya getirilerek bağlanmış kıl ve benzerlerinden yapılan araç’’ şeklinde tanımlanır. Bu yazıda fırçalar hakkında genel bilgileri bulabilirsiniz.

Kullanım Alanlarına Göre Fırçalar
Fırçaları kullanım amaçlarına göre sınıflandıracak olursak, makyaj fırçası, sanatsal, hobi fırçası, badana boya fırçası, diş fırçası, temizlik fırçası olarak özetleyebiliriz. Fırça seti şeklinde de satılan bu fırçaların günlük hayatımızda oldukça geniş yeri vardır.
Makyaj fırçası
Makyaj fırçaları, her zaman kadınların güzelliklerini ön plana çıkarmak için kullandıkları aksesuarlardan olmuştur. Far fırçası, fondöten fırçası, allık fırçası gibi birçok makyaj fırçası çeşidi vardır. Farklı markaların ürettiği çanta boyu ve evde kullanılmak üzere çeşitli renk ve boyutlarda makyaj fırçalarının kadınların hayatındaki rolü yadsınamaz.

Boya badana fırçası
Boya ve badana yaparken kullanılan boya fırçaları, iç cephe ve dış cephe boyama yapmak, evin havasını değiştirmek ya da duvarları yenilemek için gerekli baş malzemelerdir. Geniş yüzeyler için rulo fırça tercih edilirken, dar yüzeyler için ise badana fırçası kullanılması gerekir. Boya fırçaları uygulama yapılacak alanın yapısına bir de boyanın türüne göre seçilir. Kısa tüylü, gerçek ya da plastik kıllı fırçaların haricinde plastik rulo veya damlatmayan rulo fırça alternatifleri de vardır. Boya badana işlemi için bunlardan ihtiyaca uygun olan seçilir.

Resim fırçası
Resim yapmak için yapılacak resim sanatı dalına uygun olan resim fırçaları kullanılır. Genellikle fırça seti halinde satılır. Kalitelerine, ebatlarına göre sayısız resim fırçası bulunur. Yağlı boya fırçası, guaj boya fırçası, sulu boya fırçası gibi çeşitleri farklı fiyatlar ve markalar altında satılır. Bu fırçalar hobi amaçlı ya da profesyonel kullanıma göre de sınıflandırılır.

Diş fırçası

Diş fırçaları, ağız bakımı ve temizliğinde kullanılan en önemli kişisel bakım eşyalarıdır. Diş yapısına göre yumuşak, orta sert uçlu diş fırçaları bulunur. Diş fırçalarını pilli, şarjlı ve manuel diş fırçaları olarak sınıflandırabiliriz. Sağlıklı dişler ve ağız için yemeklerden sonra günde en az iki kez diş fırçalamak gerekir. Bebekler ve çocuklar için fırçalamaya özendiren, renkli, üzerinde farklı karakterler bulunan eğlenceli diş fırçaları üretilmektedir.

Temizlik fırçası

Temizlik fırçaları kategorisinde birçok alt kategori bulunur. Ahşap parke fırçası, halı fırçası, tuvalet fırçası, oto fırçası, döşeme fırçası, endüstriyel temizlik fırçaları bunlardan bazılarıdır. Teknoloji geliştikçe kapsamlı, temizliği daha kolay hale getiren temizlik fırçaları üretilmektedir. Deterjan hazneli fırçalar bunlara en güzel örnek olarak verilebilir.

Temizlik fırçaları ahşap, plastik, kauçuk gibi çeşitli malzemelerden yapılır ve kalitesine göre temizlik fırçası fiyatları değişkenlik gösterir.
Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.