Hasır Nedir, Sepet, Çanta, Halı, Giyim, Hobi, Ev Dekorasyonu

05 Nisan 2021
Hasır Nedir, Sepet, Çanta, Halı, Giyim, Hobi, Ev Dekorasyonu

Hasır Nedir, Sepet, Çanta, Halı, Giyim, Hobi, Ev Dekorasyonu

Hasır nedir?
Hasır, sazların gövdesinden, kuru bitki saplarından ya da rafyadan örülmüş olan ve giyim, dekorasyon ve bunun gibi birçok farklı alanda üretimde kullanılan bir çeşit ot yaygıya verilen isimdir. Doğal bir madde olduğu için hem sağlıklı hem de sade, şık bir görünüm verir.

Hasır nerelerde kullanılır?
Hasırın en çok kullanıldığı eşyalar ilk başta sepetler, çantalardır.
Hasır sepet, hasırotu veya rafyadan örülen sepettir çeşididir. Naturel görüntüsü bulunduğu ortama hoş bir şıklık katarken, işlevi de çok yönlüdür. Hasır sepetler örgü olarak ikiye ayrılır, kalın ipli hasır sepetler ve ince ipli hasır sepetler. İşlevsel olarak ise hasır çamaşır sepeti, deterjan sepeti, havlu sepeti olarak banyolarda, hasır meyve sepeti, sebzelik, hasır ekmek sepeti olarak mutfaklarda, dergilik olarak salonlarda, iş yerlerinde kullanılabilir. Hasır sepet herhangi bir işlevi olmadan sadece dekoratif sepet olarak da karşımıza çıkar. Hasır sepet fiyatları sepetlerin boyutuna, kalın ya da ince ipli örgü olmasına ve kullanım amacına göre değişiklik gösterir.
Hasırı en çok gördüğümüz eşyalardan biri de ilkbahar yaz döneminde tercih edilen hasır çantalardır. Hasır çanta, plaj çantası ya da gündelik çanta olarak kullanılabilir. Büyük ebatlardaki hasır çantalar, plajlarda, havuz kenarlarında çok işimize yarar, bir sürü eşyamızı taşırken, güneşe karşı da dayanıklıdır. Ayrıca hasır örgülerden hava girişi olduğu için, hasırdan çanta hava alır, çanta içinde terleme ya da kokuya sebep olmaz. Bu çantaları kullanmanın bir diğer avantajı da, hasırın sert bir yapıda olması, buna bağlı olarak darbeyi emmesi ve bu sayede çanta içinde kırılabilecek, zarar görebilecek eşyalarınız olsa bile dışarıdan darbeye karşı bu eşyalarınızın korunmasıdır. Doğal hasır renginde ya da farklı renklerde olacak şekilde değişik hasır çantalar bulunur. Fermuarlı, düğmeli, klipsli ya da sepet şeklinde ağzı açık modelleri vardır. Hasır çanta fiyatları, üretildiği markaya, örgü tipine ve boyutlarına göre değişir. Büyüklü küçüklü hasır şapkalar da yine yaz döneminde hem görünüme şıklık katmak hem de güneşten korunmak için geçmişten günümüze kullanılan bir aksesuar olmuştur.
Hasırdan bahsederken son dönemde oldukça revaçta olan hasır halılara ve hasır kilimlere değinmeden olmaz. Hasır kilimler, hasır ve jüt halılar, evlerde çok sıcak ve doğal bir atmosfer yaratmaları dışında, temizlik ve bakım açısından da kolaylık sağlar. Hasır halı çevre dostu olarak bilinir, geri dönüştürülebilir bir dekorasyon objesidir. Hasır halılar elde dokunmuş ya da makinede üretilmiş olabilir. Hasır halı veya jüt halı fiyatları, üretim şekline, işçiliğine ve boyutlarına göre değişmektedir.
Hasır ipler de günümüzde eşya yapımında çok tercih edilen malzemelerdir. Evlerde hobi amaçlı saat tasarımı, saksı tasarımı, nihale ya da farklı süslemeler yapılabilir. Özellikle hasır halat ipler avizeleri süslemek için oldukça revaçtadır. Çekmece kulplarına, hasır iplerle bambaşka bir görünüm kazandırabilirsiniz. Ya da hasır iplerle hasır saksı şıklığını evinize katabilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.