sadsad x
asdasd

Hidrolik Pres Nedir, Nasıl Çalışır, Nerelerde Kullanılır?

06 Nisan 2021
Hidrolik Pres Nedir, Nasıl Çalışır, Nerelerde Kullanılır?

Hidrolik Pres Nedir, Nasıl Çalışır, Nerelerde Kullanılır?

Hidrolik Nedir?
Hidrolik kelimesi Yunanca’ dan türemiştir ve sözlük anlamı ile su ve boru kelimelerinin birleşimidir. Terim olarak hidrolik, belli bir basınç altında bulunan bir akışkanın, kuvvet ve hareket iletiminde kullanılması ve bu davranışların kontrol edilmesi bilimi anlamına gelir.

Hidrolik pres nedir? Hidrolik sistem nedir? Hidrolik sistemler nasıl çalışır?

Hidrolik sistemler; sıkıştırılamaz özelliği olan akışkanların kullanıldığı, basınca maruz kalmış akışkan vasıtasıyla çeşitli hareket ve kuvvetlerin üretildiği sistemler olarak tanımlanabilir. Akışkanların üstüne mekanik basınç uygulanır, bu basınç enerjisi akışkanın üzerinde taşınır. Uygulanan basınç altındaki akışkan iletildiği yerde yeniden mekanik ogeler yardımı ile bir kuvvet ve hareket oluşturur. Kuvvet iletimi bu şekilde gerçekleşir. Akışkanların sıkıştırılamaz özelliği nedeniyle, hidrolik sistemler sayesinde büyük güçler elde edilir. Su kullanılmasının nedeni sıkıştırılamaz özellikte olmasıdır, bu sebeple hidrolik sistemlerde, sıkıştırılabilen özellikte olan hava ve diğer gazlar kullanımı uygun olmaz.

Hidrolik sistemin avantajları

Hidrolik sistemler sessiz çalışan sistemlerdir.
Çok yüksek basınçta çalışma imkanı sağlarlar.
Akışkan olarak kullanılan hidrolik yağ sayesinde tüm elemanlar yağlanmış olur.
Hidrolik akışkan, oluşan ısının çevreye yayılmasını sağlar.
Hidrolik devre elemanlarının kullanım ömrü uzun olur.
Hareket halindeyken bile hız ayarı yapılabilir.

Hidrolik sistemin dezavantajları

Hidrolik sistemin akış hızı yüksek olmaz, devre elemanları düşük hızda çalışır.
Hidrolik akışkan yüksek sıcaklığa karşı hassasiyet gösterir ve akışkan olarak yağ kullanıldığı için bu ısının 50 derece üzerine çıkmaması gerekir.
Hidrolik akışkan havaya karşı da hassastır, içindeki hava oluşumu gürültü ve titreşime sebep olur, bu da hız dengesini bozar.
Hidrolik sistemin devre elemanları çok yüksek basınç altında çalıştığı için çok sağlam biçimde üretilmiş olmaları gerekir ki bu da maliyetlerinin yüksek olmasına sebep olur.

Hidrolik pres makinesi nedir, ne için kullanılır?
Hidrolik pres makinesi; malzemeleri ezmek, düzleştirmek, sıkıştırmak, yapıştırmak, kalıplaştırmak ve kaplamak yapmak amaçlı makinedir. İşlem görecek malzemeler, pres makinesinin içinde bulunan bir plaka veya yatağa yerleştirilerek uygulanır. Hidrolik pres makineleri kullanımı çok geniş bir alana sahiptir, endüstriyel alanda birçok sektörde kullanılır. Kullanım kolaylığı sağlayan makinelerdir.

Hidrolik pres fiyatları
Çok çeşitli alanlarda tamirat işleri, üretim ve montaj işlerinde kullanılan pres makineleri, farklı markalar, farklı firmalar tarafından üretilir. Kullanılacakları alana uygun özelliklerle donatılır, buna uygun şekilde tasarlanmaktadırlar. Bu nedenle hidrolik pres fiyatları çok değişik biçimde seyreder.

Hidrolik kaplama presi nedir?

Birkaç ana unsurdan oluşan özel bir cihazdır. Kaplama yapabilmesi için sıcak pres hidrolik ekipmanı ve malzemenin içine yerleştirildiği, çelikten yapılmış yatağı bulunur. Hidrolik kaplama makinesi sağlam ve stabil özellikte bir makinedir.

Kaplama yapmak için sıcak pres, mobilya üretim alanında çok önemli bir işleve sahiptir. Hidrolik kaplama presi fiyatları modeline, performansına, hacmine bağlı olarak değişkenlik gösterir.


Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.