sadsad x
asdasd

İskarpela Nedir, Ne İşe Yarar, Nerelerde, Nasıl Kullanılır?

06 Nisan 2021
İskarpela Nedir, Ne İşe Yarar, Nerelerde, Nasıl Kullanılır?

İskarpela Nedir, Ne İşe Yarar, Nerelerde, Nasıl Kullanılır?

İskarpela nedir, ne işe yarar?
İskarpela ya da ıskarpela, ahşap, taş, metal gibi sert malzemeleri oymak, kesmek, şekil vermek için kullanılan bir el aletidir. Çoğunlukla marangozluk işlerinde, ahşaba şekil vermek için kullanılan en yaygın aletlerdendir. Tahta ve ağaç oymacılığı işlerinde kullanılan iskarpela, tornavidaya benzeyen, keskin uçlu bir el aletidir. Ucunun çok keskin olması nedeniyle, kullanım sırasında yaralanmalara sebebiyet vermemek için dikkatli kullanım gerektirir.

İskarpela, kelime olarak İtalyanca dilindeki ‘’scarpello’’ kelimesinden dilimize geçmiş bir isimdir.
İskarpela, ahşaba şekil verme dışına oyma, soyma, fazlalıkları alma, zıvana, kırlangıç kuyruğu gibi işlevleri olan farklı çeşitleri de olan bir alettir. En çok kullanıldığı işlere gelirsek ağaç oyma, ağacın kabuğunu soyma, birleştirilecek iki tahtada vida oyukları hazırlamak, kapı yapımında kilit ve anahtar yeri oyma işlerini sayabiliriz. Ağaç işlemeciliğinin en gözde aletlerinden olan iskarpelanın ucu sert bir çelikten yapılmıştır ve çekiç darbesine, yontma işlemine karşı dayanıklıdır.

İskarpela, dayanıklı, sağlam bir şekilde üretildiği için, kullanım ömrü de uzun olur.

İskarpela nasıl kullanılır? İskarpelanın kullanımı nasıldır?
Ahşap oyma işlemi için kullanılan ahşap iskarpela kullanılacak ahşap yüzeyin bastırılarak yontulması yolu ile kullanılır. Bu sebeple de iskarpelanin ağız kısmı keskin, ayrıca darbeye, kırılmaya karşı da dayanıklı olarak üretilir.

İskarpelayla çalışılırken dikkat edilmesi, kaydırılmaması önemlidir. Ucu keskin olduğu için ufak bir hatada ya da dikkatsizlikte yaralanmalara sebep olabilir. Bununla birlikte iskarpelanın keskin ucunun belirli aralıklarla bilenmesi, kullanım kalitesinin düşmesine engel olur. Bu nedenle piyasadaki iskarpela setlerinde genellikle iskarpela bileme aparatı da dahil olur.

İskarpela çeşitleri, ebatlarına, yapıldığı çeliğin sertlik derecesine göre değişir. Buna bağlı olarak da kullanım alanları değişir. Dayanıklı ve keskin olmaları dışında iskarpelalar aynı zamanda hassas el aletleridir.

İskarpela takımı, ahşap masa, sandalye, tabure yapımında, mobilya yapımında ve tamiratında da kullanılır. İskarpela ahşap modeli bunun için en uygun tercih olur. Ahşap ürünlerinde kullanılan iskarpelaya iskarpela bıçak da denir.

İskarpela satın alırken, sağlam dövme çelikten yapılmış ucu olanları tercih etmeniz, aldığınız ürünün kullanım ömrünün daha uzun olmasını sağlar.

İskarpela fiyatları
İskarpela takımı, ahşap oyma iskarpela seti, ahşap iskarpela ve benzeri birçok iskarpela çeşidi ürünler, hem e-ticaret sitelerinde, hem de hırdavat malzemesi satan dükkan ve mağazalarda nitelik ve niceliklerine göre değişen fiyatlarla yaygın şekilde bulunur. Yapılacak işe göre ağız şekilleri ve sapları farklılık gösterir. Sanatsal çalışmalarda kullanmak üzere, hobi amaçlı veya ticari amaçlı kullanımlarda, yapılacak işe göre ürün nitelikleri incelenip buna uygun fiyatlar değerlendirilmelidir. Yerli ve ithal iskarpela çeşitlerinde de fiyat farklılıkları bulunur. Her ne amaçlı olursa olsun, güvenli, sağlam, kaliteli malzemeden yapılmış iskarpelaları tercih etmek en önemlisidir.Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.