İstifleme Nedir, İstifleme Çıtası ve Makineleri Hakkında

08 Nisan 2021
İstifleme Nedir, İstifleme Çıtası ve Makineleri Hakkında

İstif nedir, Nasıl Yapılır, Kereste Nasıl İstiflenir?

İstif ne demek?

Kereste, tahta vb. ağaç ürünlerini, kurutmak ya da bekletmek amacı ile belli düzenlerde üst üste dizerek yapılan yığına istif denir. 

İstif çıtası nedir?

Kurutmak ya da bekletmek amacı ile üst üste dizilen tahta, kalas, tabla vb. gereçler arasına konulan belli ölçü ve biçimdeki ağaç parçaya istif çıtası denir.

İstiflenecek kerestelerin eşit uzunlukta ve kalınlıkta olması, istiflemeyi büyük oranda kolaylaştırır. İstif çıtası, tatmin edici ebatlarda plakalara bölünmüş kütük parçalarını, her tarafı aynı oranda hava alacak şekilde istiflemek için kullanılır. Kesilmiş kalasların aralarında yeteri kadar havalandırma olacak şekilde boşluk bırakılması, bu şekilde homojen bir kurutma işlemi gerçekleşmesini sağlayan küçük tahta parçaları olarak tanımlanabilir. Ağaç kurutma işlemlerinde istif çıtaları kullanılır ve kereste istifinin düzgün yapılması kurutma işleminde en büyük rolü oynar.

İstif makinesi

İstif makinesi, diğer isimleriyle palet istifleme makinası veya istifleme makinası, ağır yük taşımak ve istif yapmak, malzemeleri istiflemek, depoya aktarmak amacıyla kullanılan makinelerdir. İstifleme makinelerinin verimli taşıma ve kaldırma kapasiteleri vardır. Ambarlama, stoklama işlerini gerçekleştirirler. Elektrik gücüyle veya yaya gücüyle çalışırlar. Kullanım ve çalışma şekillerine göre manuel istif makinesi, yarı akülü istif makinesi, transpalet, reachtruck, denge ayaksız istif makinesi ve stacker olarak altı ayrı istif makinesi bulunur. İstif makineleri endüstriyel makineler sınıfına girer ve geniş hareket yetenekleri vardır. Çoğunlukla depo içinde kullanılırlar ve forklift araçların giremediği dar alanlara da ulaşırlar. İstif makinesi fiyatları forkliftlere göre daha uygundur. İstif makinesi fiyatları, satın alınmak istenen modele, kullanım şekline göre farklılık gösterir. Sıfır alınabileceği gibi piyasada çok sayıda satılık ikinci el istif makineleri de bulunur.

İstif makinelerini kullanabilmek için özel bir ehliyet almak gerekir. İş mevzuatına göre bu makineleri kullanacak olan operatörlerin, sınıfına uygun ehliyetleri olması gerekir, aksi taktirde ceza uygulamaları yapılır.

Ahşap, mobilya sektöründe istif makinelerinin önemi büyüktür çünkü kereste gibi ağaç ürünleri kurutmak ya da işleninceye dek bekletmek, saklamak için belli bir düzende istif etmek, istiflemek gerekir. Bu malzemelerin işlenme zamanına dek sağlam kalmaları da istif yeri ve yapılma biçimi ile doğrudan orantılı olur.  

Ağaç malzemenin istiflenmesi konusunda iki ana unsur vardır. Birincisi istiflerin ağaç türlerine, kalınlıklarına ve genişliklerine göre ayırmaktır. İkinci ana unsur ise doğru bir kurutma yapmaktır.  Kereste istifinde farklı yöntemler vardır, bunların içinde en yaygın olanı blok ve sandık istifleme yöntemidir. Daha az sıklıkta uygulanan istif yöntemleri ise dik istifleme, çapraz ve makaslama istiflemedir. İstif çıtalarının, istifin başına kadar uzanacak şekilde tatmin edici uzunlukta olması gerekir. İstif çıtası kalınlığıysa kerestelerin arasındaki hava akımının yeterli olabilmesi amacıyla kereste parçaları ile aynı olmalıdır. Yanlış yapılan bir istifleme, kurutulmak istenen parçaların şekillerinin değişmesine, kamburlaşmasına neden olur.

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.