Çiviler, Kullanım Alanları ve Çeşitleri

01 Nisan 2021
Çiviler, Kullanım Alanları ve Çeşitleri

Kullanım Alanına Göre Çivi Çeşitleri, Özellikleri Nelerdir?

Çivi ne işe yarar?
Tamirat, bakım ve dekorasyon alanlarında en çok kullanılan malzemelerden biri çivilerdir. Çivi, iki yüzeyi birleştirmek veya sabitlemek için kullanılır. Çok sayıda meslek grubu tarafından kullanımı vardır.
Çivi boyları 3 cm - 22 cm arası değişir. Kalınlıkları da çeşitlerine göre yine değişir. Çiviler, kullanım amaçlarına göre farklı özelliklere sahiptirler.

Kullanım alanlarına göre çivi çeşitleri
Beton çivisi, beton yüzeylerde kullanılmak üzere üretilmiş çivi türüdür. Beton, boşluksuz, sert bir yüzeye sahip olduğu için beton çivisi çok sağlam malzemelerden üretilir. Kalındır ve sert malzemeden üretilir.

İnşaat çivisi, inşaat alanlarında tuğla, ahşap gibi malzemelerin birleştirilmesinde kullanılır.

Yuvarlak gövdesi, ince şekli ile cam çivisi, pencere camlarıyla çerçeveleri birleştirmek için kullanılır. Narin bir çividir ve hassas bir şekilde çalışılır.

Döşemeci çivisi, mobilya üretiminde kullanılan çivi türüdür, kare şeklinde gövdesi olur, büyük başlıdır, rengi siyahtır ve sivri uçlu olur.
Alaşım içermeyen çivi çeşitleri, genellikle standart çivilerin kullanılamadığı alanlarda kullanılır. Bakır çiviler, dış cephe kaplamalarında, tekne gibi, sandal gibi sürekli suyla temas halinde olan yüzeyler için tercih edilir.

Ahşap, sunta ve aynı mukavemetteki birçok materyalde kullanmak üzere üretilen tel çivilerin başları damalı olur bu da çekiç darbelerinin kaymasını engeller. Genellikle mobilya sektöründe ve marangozlar tarafından kullanılır.

Çatal çivi, dikenli telleri ve telden ürünleri ahşap kazıklara sabitlemek amacıyla kullanılır. Standart inşaat çivilerinin paslanmasıyla ortaya çıkan kötü görüntüyü önlemek için çatal çivi tercih edilir. Elektrik ve telefon kablolarını süpürgeliğe, kapı, pencere pervazı ve bunun gibi birçok ahşap yüzeye sabitlemekte kullanılan, U şeklinde, iki ucu sivri çividir.

Çerçeve asmak, tablo asmak gibi dekoratif alanlarda kullanmak için ince çiviler kullanılır, hem kaba bir görüntü oluşturmaz hem de pratiktir.

Çiviler genellikle çekiçle sabitlenir, çivi çakmanın daha hızlı ve pratik yolu çivi tabancası kullanmaktır, bu alet piyasada kolayca bulunur. Çivi tabancası, çivi çakarken gürültüden ve zahmetten sizi kurtarır. Dizilmiş özel çivilerin bulunduğu bu alet, 5 ila 7 bar basınç ile çivileri ahşabın içine ateşler, çok sağlam bir montaj gerçekleştirir. Bunun için yapılması gereken tek şey tabancayı dik tutmak ve eli hareket ettirmeden tetiğe basmak. Çivi tabancası ile çivi çakmak için tabancaya uygun olan çivi kullanmak gerekir. Tabanca, kompresör yardımıyla çalışan basınçlı hava ile çivi atımı yapar. Atımı yapılan çiviler, bu tabancalara özgü üretilmiştir. Her tabanca modelinin farklı ölçülerde çivileri vardır. Çivileri çıkarmak için ise pense ya da kerpeten kullanılır, kolayca çıkartılabilir.

Çivi fiyatları, çivinin çeşidine, alınacak miktara ve yapıldığı malzemeye göre değişkenlik gösterir. Çiviler kullanılacakları alanlara has üretildiği için sayıları ve boyutları değişkenlik gösteriyor. Bu nedenle fiyatlar da ona ona göre çeşitleniyor. Çivi imalatında kullanılan materyaller, fiyatı etkileyen faktörlerden biridir.
Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.