sadsad x
asdasd

Masif ahşap nedir? Masif Ahşabın Avantajları Nelerdir?

11 Mart 2021
Masif ahşap nedir? Masif Ahşabın Avantajları Nelerdir?

Masif ahşap nedir? Masif Ahşabın Avantajları Nelerdir?

Ağaç kesildikten sonra ham tomruktan biçilerek ortaya çıkan, kaplanmamış ve doldurulmamış som ve katkısız ahşaba masif ahşap denir. Masif ahşap, yapıştırıcı maddelerle sıkıştırılarak yapılan suni ahşap türleri gibi değildir, tamamen natürel ağaç liflerinden meydana gelir. Masif ahşabın içinde herhangi bir dolgu ya da yapıştırma maddesi bulunmaz. Masif ahşap kullanılan ağaç çeşidine bağlı olarak değişik renkli, desenli ve farklı dokuda olur.

 

Masif Ahşap Mobilya Kaplamaları

Masif ahşap mobilya kaplamaları, farklı ahşap kökenli ürünlere son işlemi vermek için kullanılan trend olan iç malzemelerden biridir. Ahşap kaplama, bir ağaç kütüğünden elde edilen çok ince bir tahta dilimdir. Ağacın kesilmesi, kurutulması ve biçilmesiyle meydana getirilen ve başka bir işlem görmeden, yapısı bozulmadan kullanılan ahşaba masif ahşap denir. Kontrplak, MDF, sunta, sunta biri çeşitli ahşaplara son kat olarak kullanılır ve dekoratif bir görüntü elde edilmesini sağlar. İç mimarlar için mutfak dolaplarında çok tercih edilen bir malzemedir. Masif ahşap mobilya kaplamaları hemen hemen her mobilyada kullanılabilir. Masif ahşap kaplama, ıslak mekanlar hariç birçok mobilya yüzeyine kullanılabilir.  Gerçek ustalar tarafından büyük el işçiliği ile üretilen masif ahşap mobilyaların fiyatları da fabrikasyon olan mobilyalara göre haliyle yüksektir.

 

Masif Ahşap Mobilyaların Avantajları

Masif ahşap mobilyalar, doğru yöntem ve teknikler ile yapılması çok önemlidir. Doğru yöntemlerle üretilen masif ahşap mobilyalar tamamen çevre dostudur, kimyasal içermezler. Ayrıca son derece dayanıklı ve yüksek kalitede mobilyalardır.

Masif ahşabın uzun süre sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesi için doğru teknoloji ile kurutulması gerekmektedir. Masif ahşabın tamamen ve doğru bir şekilde kurutulması için 1 yıl gibi bir süre gerekir ve sonrasında 15-20 sene hiç sorun yaşatmadan kullanım ömrü olur.

Masif ahşap mobilyalar, bulunduğu yere doğallık, sıcaklık katar. Tamamen masif ahşap ile dekore edilen mekanlarda, yaydıkları hoş koku ile insanı rahatlatıcı etkileri vardır.

Masif ahşap mobilyalar el işçiliği ile üretildikleri için limitsiz tasarımlarda, modelde üretilebilirler.

Masif ahşap, evlerde bulunan bağıl nemi %45-57 oranında muhafaza ederek, bakteri, mantar ve böceklerin oluşmasını önleyecek bir ortam yaratılmasında büyük katkısı vardır. Bu sebeple astım, alerji gibi solunum rahatsızlıklarını en aza indirgeyerek sağlıklı yaşam şartları sağlar. Bunun dışında masif ahşap bulunduğu ortamda hava akımına yardımcı olarak bulunduğu ortamdaki havanın temizlenmesine yardımcı olur.

Masif ahşabın vida tutma gücü kompozit ahşaptan daha fazladır, dayanıklılığı yüksektir. Ayrıca masif ahşabın inceltilmesi, zımparalanması cok kolay olur. Böylece çok kolay yenilenir ve ortalama 250-300 yıl kadar kullanım ömrü bulunur.

 

 

 

Masif Ahşap Mobilyaların Dezavantajları

Masif ahşap bir mobilyanın fiyatı, usta el işçiliği ile üretilmesi nedeniyle diğer mobilyalara göre yüksek olur ancak masif ahşap mobilyaları uzun seneler memnuniyetle kullanabilirsiniz.

Masif ahşap mobilyaların ikinci dezavantajı ise doğal ürünler oldukları için sıcağa ve neme karşı koruyucu bakımlarını yapmanız, temizliğine özen göstermeniz gerekir.

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.