sadsad x
asdasd

Nem Oranı ve Etkileri

20 Nisan 2021
Nem Oranı ve Etkileri

Nem Oranı Nedir, Etkileri Nelerdir,Yüksek Nem Nasıl Önlenir?

NEM ORANI
Nem oranı, ağaçtaki nemin yüzde olarak değeridir. Yeni kesilmiş ağaç kururken, içerdiği nemin, kuru ağırlığının %30 u miktarına düşmesine kadar asıl boyutlarını korur. Lif doygunluk noktası olarak bilinen bu noktadan itibaren, kurudukça büzülmeye başlarlar. Aynı şekilde, kuru ahşapta bulunan nem en fazla %30 oranına kadar arttığı noktada şişme gösterir. Nem oranının, bu oranın üzerine çıkması daha fazla genleşmeye neden olmaz.

Nem hareketi, sehim (aşağı eğilme), burkulma ve çatlama tarzı şekil değişikliklerini de beraberinde getirebilir. Ortamın bağıl nem değişiklikleri ahşabın nem oranını ve boyutsal hareketini etkilese de, özellikle dış cephede kullanılan ahşap için asıl etken yağmur sularının ahşabın içine nüfuz etmesidir. En önemli yol da enine kesitlerdeki yüzeylerdir. Boyuna kesitlere ait yüzeylerin yüzlerce katı suyu absorbe etme kabiliyetine sahiptir. Düşük geçirgenliğe sahip türlerde, yatay kesitten suyun girmesi sadece hafif ve lokal bir ıslanmaya neden olurken; geçirgenliği yüksek olan yumuşak ağaç türlerinde nemin dağılma hızı çok yüksektir. Bu nedenle rahatça %100 ve üzeri nem oranlarına erişebilir. Ahşaba iyi, kaliteli bir emprenye işlemi uygulamak bu konudaki ilk adımlardan biridir. Ahşap ne kadar dikkatli bir şekilde kurutulursa da nem alması, çürümeye karşı emprenye işlemi uygulanmış olsa da, ahşabın özelliklerinde boya tutma kabiliyetini de etkileyecek değişikliklere sebep olacaktır. Bu nedenle özellikle ahşabın, doğrudan suyla temas halinde olduğu dış cephelerde, suyun girişine karşı koyan fakat su buharının dışarı doğru çıkışına izin veren mikro gözenekli boyalar kullanılmalıdır. Hemel’in ürettiği Hickson Decor su bazlı nefes aldıran boyalar mikrogözeneklidir ve ahşabın nemini dışarı verir, su tutmaz. Aynı zamanda insan sağlığına ve çevreye karşı duyarlıdır, çevre dostudur. Ahşabı da korur ve uzun ömürlü olmasını sağlar.
Modern ahşap binalarda kullanılan kerestenin nem oranının 18% üzerinde olması elverişli değildir ve bazı Avrupa ülkelerinde, yapı alanında kullanımına izin verilmez. Yapay kurutma ekniği ile nem oranı %15 civarı değerlere ulaşacak şekilde kurutma fırınlarında yapay kurutma yapılır.
Dış duvar iç yüzey sıcaklığı, odanın rutubet değerine karşı gelen çiğ noktası sıcaklık değerinin altına düştüğünde yoğuşma başlamaktadır. Rutubete engel olmak için mekanları çok iyi havalandırmak ya da duvar iç yüzey ısısını çiğ noktası sıcaklık değerinin üzerinde tutmak gerekir.
-Evin başarılı bir şekilde havalandırılması ve iklimlendirilebilmesi için iklimlendirme konusunda profesyonel alanda çalışan firmalardan hizmet alınabilir.
İyi bir havalandırma, hacim içindeki rutubet miktarını azaltır. Ayrıca ev içerisinde çamaşır kurutmak ve çok fazla bitki bulundurmak da ortamdaki nemi seviyesini arttırır.
-Yoğuşmaya karşı ilk savunma ısı yalıtımlı ve sızdırmaz konstrüksiyon ile bina yapısı içerisinde nemli havanın kontrolüdür. Yapı elemanları; ısı geçişine izin vermemeli fakat buhar difuzyonuna izin vermelidir. Bu amaçla; rutubet giderici; küf önleyici, nem alıcı ortamdaki nem miktarını kontrol altında tutan nem ölçerler ve nem sensörleri kullanılabilir.
–Küf ve mantar oluşumunu önleyen duvar boyaları, nem tutmayan, rutubet oluşturmayan, anti-bakteriyel ve anti-fungal özellikli duvar boyaları tercih edilmelidir.Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.