Pencere ve Kapılarımızı Oluşturan Bölümler

13 Nisan 2021
Pencere ve Kapılarımızı Oluşturan Bölümler

Karolaj, Pencere Kaydı, Kapı Kasası, Denizlik, Söve Nedir?

Karolaj nedir?
Karolaj, dekoratif cam çıtası demektir, pencere camları ince çıtalarla yatay ya da dikey şekilde küçük bölümler ayrılır, bu ince çıtalara karolaj denir. Karolajın bir diğer ismi alüminyum profil veya karolaj çıtası olarak geçer.
Karolajlar pencere ve kapılarda kullanılır, kullanıldıkları yerlerde estetik bir görünüm kazandırırlar. Özellikle modern mimaride birçok karolaj cam örneği görebiliriz. Çift cam arası karolaj ve ısıcam arası karolaj tabirleri de sıkça duyulur. Birçok değişik karolaj modelleri bulunur.

Pencerelerde ve kapılarda kullanılan kayıt nedir?
Pencerelerin karkasını oluşturan, pencerenin tipine göre dikey, yatay, oval ya da açılı şekilde birbirlerine kenetlenmiş parçalara kayıt denir. Kayıtlar sadece pencerelerde değil, doğramacılık alanında birçok şekilde kullanılır. Bir işi düzgün yapabilmek için doğru kaydın doğru yerde kullanılması gerekir.
Pencerelerde dört ana kayıt türü bulunur, bunlar kasa kaydı, denizcilik kaydı, kanat kaydı ve ara kayıttır. Orta kayıt da pencerelerde ve kapılarda bulunan bir kayıt türüdür.

Kapı kasası, pencere kasası nedir?
Kapı elemanlarının duvarla bağlantısını oluşturan, duvarda bulunan boşluğun iç tarafına bir çerçeve biçiminde konulan kısım kapası kasasıdır. Bir diğer tanımla, kapı kasası bir pencereyi çevreleyen en dıştaki kayıttır, yani kapı kasası ve pencere kasası aslında bir kayıt elemanıdır. Bir kapı ya da pencerenin en sağlam, büyük kesitli bölümüdür.
Alüminyum, cam ve ahşap kombinasyonlarla uyumlu birçok kapı kasası modelleri bulunur. Çeşitlerine göre kapı kasalarını alüminyum kapı kasası, çelik kapı kasası ve ahşap kapı kasası olarak sınıflandırabiliriz. Dekoratif alanda farklı renklerde, evin dekorasyonuna uyum sağlayacak şekilde üretilen renkli kapı kasaları bulunur.

Denizlik nedir?
Pencere denizliği, pencere kanadının dış yüzeyine gelen ve alt kayıt kısmına doğru süzülen su damlalarının ahşabı çürütmemesi için, pencerelere yerleştirilen kayıt türüdür. Bir diğer denizlik tanımı ise pencerelerde yüzeyden süzülen yağış veya yoğuşmanın iç ya da dış mekanda akacağı, birikeceği yatay kayıt ögesi olarak yapılır. Balkonlarda, pencerelerde denizliklerin işlevi büyüktür.
Denizlik çeşitleri, üretildikleri malzemeye göre ahşap denizlik, pvc denizlik, mermer denizlik, granit denizlik ve alüminyum denizlik olarak birbirinden ayrılır. Denizlik fiyatları, yapıldıkları malzemeye, kalitesine ve boyutlarına göre değişir. Büyük yapı marketlerde ve internet üzerinde çeşitli fiyatlarla farklı denizlik modelleri satışa sunulur.

Denizlik uzatma profili nedir?
Binalarda gerçekleştirilen ısı yalıtımı sonrasında izolasyon kalınlığıyla orantılı olarak pencere denizliklerinin kısaltıldığı durumlarda, izolasyona zarar vermeden denizliklerin uzatılması için kullanılan profillerdir. PCV denizlik uzatma profili en çok görülen profil çeşididir.

Söve nedir, ne işe yarar?
Pencere elemanlarından biri de sövedir. Söve, duvardaki açıklıkların merkez yönüne bakan yüzlerini kaplayan, bununla birlikte pervazlarla pencere kasalarını bir araya getiren yapı elemanına verilen isimdir. Geniş bir kullanım alanına sahiptir. Kapı, pencere, balkonlar, kısacası binaların dış cephelerini hem yalıtım açısından korumaya hem de estetik bir görüntü kazandırmaya yarayan sövelerin bir kısmı aynı zamanda çerçeve görevi de görürler. Strafor söveler, görsellik dışında binaların ısı yalıtımını sağlamaya da yarayan malzemelerdir.
Söve modelleri kalınlıkları ve boyutlarına göre değişiklik gösterir. Kullanım amacına uygun olacak şekilde farklı söve çeşitleri mevcuttur. Söve fiyatları da üretiminde kullanılan harca, kaliteye göre değişkendir. İnternet üzerinde ve yapı marketlerde bulunan dış cephe söve kataloğu, ihtiyaca göre zengin model seçenekleri ve fiyatları sunar.


Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.