sadsad x
asdasd

Planya ve Planya Makineleri

08 Nisan 2021
Planya ve Planya Makineleri

Planya Nedir, Ne işe Yarar, Planya Makinesi, Tezgahı Nedir?

Planya nedir?
Planya, marangozlar ve atölyesinde hobi amaçlı olarak ahşap işleri yapan kişiler tarafından kullanılan elektrikli el aletlerinden birisidir ve yanal olarak dönen bir disk ile kereste silme (talaş kaldırma) amacıyla kullanılır. Bir diğer tanımı ile planya, büyük marangoz rendesi olarak da tanımlanır.

Planyalı kereste nedir?
Planya işlemi görmüş kereste türlerine planyalanmış kereste veya planyalı kereste adı verilir. Planyalı keresteler, dekorasyon, mobilya üretiminde ve hassas işlerde kullanılır.

Planya makinesi nedir?
Planya makinesi, ahşap veya talaş parçaları kesen, rendeleme işlerini gerçekleştiren makinedir. Planya makineleri ayrıca, cumba açma, yüzey açma gibi farklı işlemleri de yapabilecek şekilde tasarlanmış makinelerdir.

Planya Makinası Ne İşe Yarar?
Planya makinesi ağaç ve talaş malzemelerin kesilme ve rendelenmesinde kullanılır. Kimi planya makineleri, kereste köşelerini yuvarlama fonksiyonuna da sahiptir.

El planya makinesi ve elektrikli planya makinesi olarak iki çeşit planya makinesi bulunur. El planyasında, kol gücü motor gücünü oluşturur. Elektrikli planya makinesinde ise motor tarafından bir güş ortaya çıkar ve kayışlar vasıtasıyla kesme işini yapacak bıçaklara yönlendirilir. Elektrikli planya makinesi genellikle büyük işletmelerde kullanılırken, el planya makinesi ise küçük işletmelerde tercih edilir.

Planya makinesinin keskin bıçakları zamanla kesinliklerini kaybedebilirler, bu nedenle zaman zaman planya bıçaklarının, bu iş için özel üretilmiş olan bileme makineleri ile bilenmeleri gerekir. Planya bıçağı ne kadar keskin olursa işlem o kadar düzgün olacaktır.

Planya makinesi fiyatları
Piyasada ihtiyaca uygun, çok sayıda planya makineleri bulunur. Planya makinesi fiyatları türlerine göre değişir. Sıfır ya da ikinci el planya makineleri temin edilebilir.

Planya tezgahı nedir, ne işe yarar?
Tesviye işlerinde düzgün yüzeyler elde etmek amacıyla kullanılan tezgahlara planya tezgahı denir. Kullanılma alanlarına göre iki çeşide ayrılırlar. Birincisi vargel tezgahı, ikincisi ise planya tezgahı olarak geçer.

Vargel tezgahlarında yapılan iş sabittir ancak kalem hareket halindedir. Planya tezgahlarında ise yapılan iş hareketli fakat kalem sabit olur.

Dik planya tezgahı nedir?
Dik planya tezgahı metal iş parçaları ile çalışırken kullanılan kesme aletine verilen isimdir. Aynı planya tezgahında olduğu gibi, iz vakti ile boş vakit arasında sürekli şekilde değişiklik yaparak ve yatay olarak çalışır. Tıpkı planya tezgahı gibi iş zamanı ile boş zaman arasında sürekli olarak değişiklik yapar ve yatay olarak çalışır. İş parçası sağlam bir biçimde tezgahın üstüne sabitlenir ve manuel olarak programlanan keski kullanılır. Dik planya tezgahları sürekli başında kontrolünü sağlayacak, kullanım yapacak birini gerektirir, programlama yapılamazlar. Bu tezgahlar çoğunlukla düz, hassas yüzeyler ve sığ profillerin iç bölümlerini işlemeye elverişlidir.

Planya tezgahı fiyatları
Vargel tezgahı ve planya tezgahı fiyatları markaya, kaliteye, kapasitesine göre değişir. Yeni veya ikinci el olarak satılır. İyi bir planya tezgahı satın almak için iyi bir ön araştırma yapmak, ihtiyaca ve bütçeye uygun ürünü bulup almak gerekir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.