Reçine, Epoksi Reçine, Özellikleri ve Kullanım Alanları

15 Nisan 2021
Reçine, Epoksi Reçine, Özellikleri ve Kullanım Alanları

Reçine nedir, Epoksi Reçine Özellikleri ve Kullanım Alanları

Reçine nedir?

Reçine, çoğunlukla çam ve kozalak ağaçlarında bulunur. Ağaçların, dış etkenlerden kendilerini koruması ve yaralarını iyileştirmesi için salgıladıkları doğal sıvılardır. Yapışkan bir formdadırlar ve çam sakızı diye de bilinirler. Ağızda çiğnendiklerinde dişleri güçlendirirler, hoş bir tat ve koku bırakırlar. Reçineler mürekkep ve cila yapımında, boyacılıkta ve bunun gibi birçok alanda kullanılır.

Reçine kesesi nedir?

Çam türü ağaçların yılhalkaları arasında küçük boşluklar şeklinde reçine keseleri bulunur. Reçine kesesi, bazı açık tohumlularla türevlerinde bulunan, reçineli maddelerin birikmesini, toplanmasını sağlayan küçük keseye denir.  

Polyester reçine nedir?

Çok fonksiyonlu asitlerle çok fonksiyonlu alkollerin reaksiyonu sonucu ortaya çıkan polimerik malzemelere polyester reçine adı verilir. Kendi aralarında kimyasal oluşumlarına göre doymuş polyester reçine ve doymamış polyester reçineler olarak ikiye ayrılırlar.

Polyester reçine nerelerde kullanılır?

 Kompozit ağırlıklı olmak üzere elyaf, plastik, kaplama uygulamalarında kullanılır. Özellikle havacılık, ulaştırma ve inşaat sektörlerinde uygulamalar geliştirilmiştir.

Epoksi reçine nedir?

Bileşenlerinde az miktarda doğal reçine bulunan reçine türlerine yapay reçine denir. Bunlardan en bilineni, yapıştırıcı maddelerle oluşturulan, kimyasal reçine çeşitlerinden epoksi reçinedir. Epoxy resin ya da epoxy reçine diye de bilinir. Epoksi reçineler ultra şeffaf bir yapıdadır ancak renklendirilebilirler.

Epoksi reçinenin özellikleri nelerdir?

Epoksi reçinelerin en bilinen özellikleri, yüksek yapıştırma gücüne, kimyasal dirence ve dayanıklılığa sahip olmalarıdır. Suya, alkaliye ve asitlere dirençleri yüksek olan epoksi reçinelerin sanatsal ve endüstriyel alanlarda kullanımı oldukça yaygındır.

Epoksi reçineler hangi alanlarda kullanılır?

Sanatsal alanda, küpe, kolye, tespih, bardak altlığı yapımında kullanılırlar. Epoksi reçine kolyeler özellikle çok rağbet gören takılardandır. Reçinelerin içine renk karıştırılarak harika renkler elde edilebilir, ayrıca farklı materyallerle birleştirilerek dekoratif anlamda sınırsız ürün üretilebilir.

Dış kaplamalar,beton zeminler ve endüstriyel ortamlarda kullanılan diğer ağır hizmet koruyucu kaplamalara sızdırmaz sağlamaya yardımcı olurlar.

Ahşap ve mobilya alanında epoksi reçinelerin önemli bir yeri vardır, ahşapların yapıştırıcıların imalatında kullanılırlar.

Yapı ve inşaat sektöründe kullanılan yapıştırıcı, plastik, boya, kaplama, astar ve sızdırmazlık malzemelerinin, döşemeler gibi ürünler ve malzemelerin yapıştırıcılarının imalatında kullanılırlar.

Mozaik zemin, yonga döşeme ve renkli agrega döşeme tarzı yüksek performanslı dekoratif zemin kaplamalarında kullanılırlar.  

Epoksi reçineler otomotiv sanayi, uzay ve havacılık sanayi gibi farklı alanlarda da yaygın olarak kullanılır. Ayrıca ağaç boşluklarını doldurmada da kullanılabilir.

Epoksi reçine fiyatları

Epoksi reçine fiyatları, miktarı, özellikleri ve markasına göre değişiklik gösterir. Reçine, tek başına satın alınabileceği gibi epoksi reçine seti şeklinde de alabilirsiniz ve genellikle daha uygun bir fiyata malolur. Bu setlerde genellikle reçine, epoksi reçine kalıbı ve epoksi reçine sertleştirici bulunur. Epoksi reçine kalıplarının çok sayıda modeli bulunur, dekor kalıbı olarak da satılırlar.

Epoksi reçine nerede satılır?

Şeffaf, ultra şeffaf ya da renkli epoksi reçine fiyatları internet üzerinden iyi bir araştırma ile uygun fiyata satın alınabilir. Nalburlarda, yapı marketlerde ya sanal ortamda da epoksi malzemeleri, epoksi reçine setleri ve kalıpları satılır.

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.