sadsad x
asdasd

Sunta, Suntalam, MDF ve MDF Lam

07 Nisan 2021
Sunta, Suntalam, MDF ve MDF Lam

Sunta nedir, suntalam nedir, MDF nedir, MDF Lam Nedir?

Sunta nedir?

Diğer ismi yonga levha olan sunta, odun talaşı gibi atıklardan üretilen levhadır. Odun talaşı belirli kimyasal yapıştırıcı maddelerle birleştirildikten sonra preslenerek levha haline getirilir, buna sunta denir. Suntanın bir diğer tanımı da LDF (Lower density fiberboard), yani düşük yoğunlukta lif levhadır. Ahşap keresteye alternatif olarak üretilmiştir ve ağaç gibi canlı olmadığından zaman içinde şekil değiştirmez, maliyeti ahşaba göre çok daha azdır.

Suntalam nedir?

Sunta plakaların yüzeylerinin suya, toza, neme karşı dayanıklılık kazanması için lamine edilmesiyle oluşan malzemeye suntalam denir. Kırmızı, turuncu, beyaz gibi suntalam renkleri elde edilebilir. Mobilya, panel yapı ve bölme yapı üretiminde sıkça kullanılır.

MDF nedir?

MDF, Medium Density Fiberboard tanımının kısaltılmış hali olup, orta yoğunlukta lif levha demektir. MDF plakaların %90 kısmı odundan oluşur. Doğada hazır halde bulunmayan MDF, insan yapımı bir ahşap malzemedir. Ahşap liflerin ısıl işlemden geçerek sıkıştırılmaları ile elde edilir.
MDF nedir sorusuna başka bir yanıt da; sert veya yumuşak ahşap kalıntılarını parçalayıp ahşap life çevirdikten sonra, yüksek ısı ve basınç altında mum ve reçine tutkalla meydana getirilen ahşap malzeme olarak verilebilir.

MDF-Lam nedir?

MDF Lam, MDF plakala yüzeyinin emprenye makineleriyle reçine ve tutkal emdirilerek, yanmaz ve su geçirmez özelliği kazanan dekor kağıdı ile kaplanmasının sonucunda elde edilen malzemedir.

Sunta ve MDF arasındaki farklar nelerdir?

MDF, kalın ağaç kalıntıları ve odunların reçine ve tutkal ile bir araya getirilip çok yüksek ısı ve basınç altında preslenmesi sonucu elde edildiği için talaşlarla üretilen suntaya göre çok daha dayanıklı, uzun ömürlüdür. MDF çok sık şekilde, derli toplu birleştirilmiştir, ancak sunta malzemenin arasında boşluklar çoktur, bu da yine suntanın MDF ye göre dayanıklılığının az olduğunu gösterir.
Sunta hafiftir, MDF ona göre daha ağırdır, kolay kırılmaz, sunta daha çabuk kırılabilir.
Suntadan üretilen mobilyaların bir kez kurulduktan sonra sökülüp tekrar kurulup kullanılması zordur, çünkü sunta darbelere, yoğun kullanıma karşı dayanıklı değildir, dağılması söz konusu olabilir. Sunta malzememin nakliye sırasında da hasar görme ihtimali yüksektir. MDF ise tam tersi uzun yıllar dayanır.

MDF renk seçenekleri, sunta renk seçeneklerine göre daha zengindir. MDF akrilik boya ile sınırsız renge boyanabilir ve hoş bir görüntü verir. Sunta ise akrilik boyayı iyi ememez ve hoş görüntü vermez, genellikle hazır kaplamaları le boya görünümü verilir, renk seçeneği sınırlıdır.
Sunta malzemeye kaplamalar ile renk verildiği için bir süre sonra sunta malzeme üzerindeki kaplamalar kalkabilir, açılabilir.
Sunta, neme, suya karşı dayanıksızdır, maruz kaldığında genişler, bükülür. Tüm bu nedenlerden dolayı mobilyalarda her zaman mdf, suntaya tercih edilir.
Tüm bu artı özelliklerinden dolayı MDF fiyatları, sunta fiyatlarına göre daha pahalıdır.

Suntanın MDF malzemeye göre bir artısı, daha çok vida tutma kapasitesine sahip olmasıdır, çok vida kullanılarak monte edilen mobilyaların yapımında bu nedenle sunta tercih edilir. Sunta bakımı ve temizliği kolay bir malzemedir.

Sunta levha, MDF ile karşılaştırıldığında daha fazla vida tutma kapasitesine sahiptir, bu yüzden vida kullanılarak monte edilebilen mobilyaların yapımında tercih edilir. Ayrıca minimum bakım gerektirir ve temizlenmesi kolaydır.
Yatak odası mobilyaları üretiminde her zaman MDF tercih edilir, çünkü sunta ağır yük taşıyacak güçte ve kalitede bir malzeme değildir. Ayrıca güzel boyanmış bir MDF nin görüntüsü aynı ahşap gibidir, çok şık bir görüntü verir. MDF gardrop, MDF dolap, MDF kitaplık gibi birçok ürünü yıllarca sağlam bir şekilde kullanabilirsiniz.

Mdf yapısal olan bütünlüğe sahiptir, ekolojik uyumu yüksektir, bu nedenle işlenebilirliği de yüksektir. Çok yönlüdür ve şekillendirilme avantajı vardır.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.