sadsad x
asdasd

Tahta Kurdu Nedir, Nerelerde Bulunur, Nasıl Çoğalır?

11 Mart 2021
Tahta Kurdu Nedir, Nerelerde Bulunur, Nasıl Çoğalır?

Tahta Kurdu Nedir, Nerelerde Bulunur, Nasıl Çoğalır?

Tahta kurdu, diğer adıyla ağaç kurdu eski ahşap eşyalarda, ahşap parkelere, tahtalarda, ahşap kapılarda, pencereler, ahşap mobilyalar, parçaların birleşim bölgelerinde barınır ve sonrasında bu yerleştikleri yerlerde oyuklar meydana getirir, bir yol açar. Bu esnada beslendiği kemirdiği ağacın talaşları, tozları kemirdiği eşyaların etrafına saçılır. Bunu genellikle çok rahat fark edebiliriz. Gece vakti sessiz ortamda oyuk açarken onların sesini duyabiliriz. Mobilya böceği (ağaç kurdu) kızıl-kahve renkli olur ve ortalama yarım santimetre kadar büyüklükleri olduğunu söyleyebiliriz. Ağaç kurdu ya da tahta kurusu, insanların kanını emer ve bunu yaparken de kan pıhtılaşmasını önleyen ve uyuşturan bir madde salgılar ve deriye enjekte eder, böylece insanlar ısırıldıklarının farkına varamaz. Tahta kurdu ısırığı çok fazla hissedilmez.

Mobilya kurdu veya ağaç kurdu özellikle ahşap mobilyaların döşeme ve içinde bulunan saman, ot, kamış ve sünger gibi döşeme içlerine yerleşir. Yerleştiği yeri aşındırır, deler ve yıpranmasına sebep olur. Ölen ağaç kurtları mobilyanın etrafına saçılır.

Ağaç kurdu ya da tahta kurusu tahta ve ahşap malzemelere yerleşir. Mobilya kurdunun çok sağlam bir ağız yapısı vardır, bu nedenle ahşap ve tahta nesneleri rahatlıkla kesebilir. Ahşap kurduna vaktinde müdahale edilmediği taktirde, bir geminin güvertesini delebilirler ve gemi bu deliklerden su alır ve tehlikeli bir durum oluşur.

Tahta kurusu (Ahşap kurdu) bağ ve bahçelerde de yeşil yapraklı bitkileri delerek kurutur, çiftçiler için zor olacak durumlara sebebiyet verirler.

Tahta kurusu / tahta kurdu oluşumunu nasıl önleriz?

Ahşabı kaliteli bir emprenye maddesi ile koruyabilir, içinde ağaç kurdu ve ağaç kurdunun barınabileceği nemli bir ortam oluşmasını engelleyebiliriz.

Tahta kurusu ile Mücadele Yolları

Haşereler arasında mücadele edilmesi en zoru ağaç kurdudur. Tahta kurusu ilacı ahşabın iç kısmına kadar iyice nüfuz etmelidir ancak bu zor bir iştir.

Ağaç kurduna, ahşabın içine iyice nüfuz edecek şekilde hazırlanan özel karışımlarla ilaçlama uygulaması yapılarak müdahale edilmesi gerekir. Genellikle ikinci bir ilaçlama uygulaması gerekli olur. Tahta kurusu ilaçlaması özenle ve çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Ağaç kurdu ya da diğer ismiyle mobilya böceği yerleştiği ahşabın altına pisliğini bırakır. Ağaç kurdunun bulunduğu yeri bu pislikleri inceleyerek tayin edebiliriz.

Tahta kurusu (Ağaç kurdu) nasıl bir canlıdır? Tahta kurusu ahşap eşyaların içinde oyuklar açarak ilerleyen ve bu yolla beslenen eşyalara ve insanlara hasar veren bir haşeredir.

Tahta kurusu nasıl çoğalır? Ağaç kurdu canlı yavru doğurmaz, larvasını yumurta olarak bırakarak neslini devam ettirir.

Tahta kurusu nerede yaşar? Tahta kurdu (mobilya böcekleri) sıcak ve nemli ortamları sever. Ahşap ve tahta mobilyaların içinde bulunurlar. Ahşabınız tahta kurusu ve diğer zararlı canlılardan korumak için emprenye etmeniz gerekmektedir. Su bazlı emprenye maddesini satın almak için tıklayın. 

Tahta kurusu nasıl beslenir? Ağaç kurdu ahşap zeminler ve ahşap mobilyaları kemirerek hayatını sürdürür.

Ağaç kurdu, aynı zamanda mobilya böceği, tahta kurusu, ahşap kurdu olarak da bilinir.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.