Tomruk ve Kullanım Alanları

19 Nisan 2021
Tomruk ve Kullanım Alanları

Tomruk Nedir, Nerelerde Kullanılır, Özellikleri Nelerdir?

Tomruk nedir?
Fideler fidana, fidanlar ağaca dönüşür. Ağaçlar kesildiğinde üzerindeki dalları ve kabukları ile birlikte çıkan gövdeye kütük denir. Kütüklerin kabukları ve dalları kesilip yontulduğunda tomruk olur. Tomruğun bir başka tanımı ise kesilmiş ağacın silindir bicimdeki gövdesi, kerestelik kütüktür.
Tomruklar doğadaki saf hali ile veya farklı amaçlar için kullanılır. Tomrukların farklı amaçlar için kullanılmak üzere çeşitli ölçülerde kesim işlemine maruz kalması ile kereste meydana gelir.

Tomruklar hangi ağaçlardan yapılır?
Tomruklar kayın, sarıçam, kızılçam, meşe ve karaçam gibi ağaçlardan üretilir. Orman ürünleri arasında en yüksek değerli ürün tomruktur.

Tomruk nerede kullanılır, ne işe yarar?
Tomruklar inşaatlık kereste ve palet tahtası imalatında kullanılır ayrıca ağaç ev yapımında tomruk ev inşa etmek için kullanılırlar.

Katrak nedir?
Tomruk biçme makinesine katrak denir. Tomrukları kesme işini gerçekleştiren çok testereli alet, tomruk biçme makinesi veya katraktır.

Tomruk ev
Tomruk ev, yuvarlak masif tomruk haline gelmiş tomruklarla inşa edilen evlerdir.

Tomruk evlerin avantajları, faydaları
Tomruk evlerde ağacın doğal formu korunduğu için ve orta eksen kısmındaki üstü üste gelen kabuk yapı bozulmadığı için, dış etkenler bu kısımlara ulaşamadığı için yüksek mukavemet, dayanıklılık ve yangın durumlarına karşı dayanım bakımından oldukça avantaj sağlar.
Tomruk evler normal evlere göre daha uygun fiyatlı ve görsel açıdan daha hoştur. Ayrıca tomruk evler çevre dostu oldukları için geri dönüşüme de katkıları olur. Beton evlerden daha uygun fiyatlıdırlar, tomruk ev fiyatları hakkında internet siteleri üzerinden araştırma yapılıp fikir edinilebilir.
Tomruk evler uzun ömürlü, dayanıklı olur. Yüz yaşında tomruk ev görmek mümkündür. Avantajları fazla olan tomruk evler, ağacın sıcaklığını yansıtırlar. İyi bir ısı ve ses yalıtımı sağlarlar. Tomruk evler hücresel yapıları sebebiyle çelik, betonarme, taş yapı malzemelerine oranla çok daha güçlü bir yalıtım sağlar. Tomruk ev duvarları ısıyı emmez, absorbe etmez, aksine yansıtır. Bu yüzden betonarme bir evde ideal sıcaklık derecesi 22 olurken, tomruk evde 18 derece yeterli olur. Uzun süre ısınma sağlanmamış beton yapılarda evin ısıtılması yaklaşık 6 saat olurken, tomruk evi ısıtmak 1 saatte mümkündür. Özellikle yalnızca hafta sonları kullanılan kısıtlı süreli yaşanan tatil evlerinde bu özellik çok avantaj sağlar. Hem görsel hem de fiziki açıdan sıcacık bir ortama sahip, depreme karşı, dış etkenlere karşı dayanıklı bir ev için tomruk evler ideal seçim olur.
Masif tomruk evlerde duvarlar elektrostatik ve elektromanyetik olarak nötr haldedir, bu nedenle beton duvarlar gibi ilave bir radyasyona sebep olmadıkları gibi iç alandaki elektronik cihazlar, cep telefonları, kablosuz internet cihazlarının yaydığı radyasyonu de emerek büyük avantaj sağlarlar. Teknolojinin zararları göz önünde bulundurulduğunda bu, insan sağlığı için büyük bir olumlu etkendir.

Tomrukkkkk Aciklama

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.