sadsad x
asdasd

Motorlu Testereler

21 Nisan 2021
Motorlu Testereler

Zincir Testere, Motorlu Testere Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Zincir testere, diğer ismiyle motorlu testere, kullanım alanlarına göre farklı motor gücüne sahip, elektrik, akü ya da benzin motoru ile çalışan, ağaç boylarını kesmeye yarayan özel aletlerdir. Hasta ağaçları kesmek, dalları budamak, ısınma ihtiyacı için kullanılacak odunları kesmek için zincirli testereler, zincirli ağaç kesme makineleri kullanılır. Marangozluk işlerinde de yine zincirli ağaç testerelerinden destek alınabilir. Zincirli testerelerle kalın ve ince tüm ahşap malzemeler üzerinde işlem yapabilirsiniz. Keskin dişlileri sayesinde kuru ve yaş ağaçları rahatlıkla kesebilirsiniz.

Daha az enerji tüketerek daha fazla güç kullanmayı esas alan zincirli ağaç testereleriyle enerji ve yakıttan tasarruf edilir. Bu testerelerin hava filtreleri bulunur ve bu da motorunun korunmasını, uzun yıllar ısınma problemi oluşmadan kullanılmasını sağlar. Ayrıca zincirli ağaç testerelerinin son teknoloji ile sessiz çalışma özelliğine sahip olması da, açık ya da kapalı alanda konforlu bir şekilde çalışma imkanı sağlar. Aynı zamanda zincir ile tutacak bölümü arasında bir güvenlik bölmesi bulunan elektrikli, benzinli zincirli testereler, birbirinden farklı model ve markalar ile satılır.

Zincirli testerelerin çıkartılabilen zincirleri bulunur. Bu sayede gerekli bakım kolayca yapılabilir, gerektiğinde zincir değiştirilebilir. Zincir değişimi gerçekleştirmeniz gerektiği dönemlerde magnezyum kaplama zincir türlerini de tercih edebilirsiniz, bu testere zincirleri yüksek dayanıklılıktadır.

‘’Testere zinciri ne zaman değişmeli?’’ sorusuna, kesme dişinin en uzun kısmı 4 milimetreden kısa olduğu ya da çatlaklar meydana geldiği zaman olarak yanıt verilebilir.

Ağaç testerelerinin belirli aralıklarla bilenmesi, keskinliğini koruması, performansını kaybetmemesi için önemlidir. Ayrıca yine zincirleri bakım yağlarıyla rutin olarak yağlamak gereklidir. Bıçkıların keskinliklerini korumak ve körelmesine engel olmak için bu yağlar güçlü formülleri sayesinde koruyucu özellik sergiler.

Hangi ağaç testeresini tercih etmek gerekir?

Günde sadece birkaç saatlik bir çalışma yapılacak ise gücü yüksek, ağır ağaç motorları kullanılması uygun olur. Ancak yüksek güçteki motorları ilave güç gerektiğinde kullanmak gerekir. Böylece hem bedensel olarak çok yorgunluk oluşmaz hem de zorlayan, kalın ağaç gövdeleri kolayca doğranabilir.

Günde sadece birkaç saatlik bir çalışma yapılacak fakat hafif, basit işler olacaksa hafif olan ve yüksek güçte olmayan zincirli ağaç testerelerini, motorları da kullanılabilir.

Eğer gün boyunca aralıksız olarak kullanılacak ise ağırlığı fazla olmayan benzinli testereler daha ideal olur. Akülü testerelerin şarjları uzun çalışma saatlerine yetmeyeceği ve yedek batarya ihtiyacı doğacağı için tercih edilmemesi uygun olur.  

Benzinli, elektrikli ve akülü zincirli testerelere duyulan ihtiyaç, kesilmek ya da budanmak istenilen ağacın ebatlarına göre değişiklik gösterir.  Daha hafif malzemeler ve dallar için küçük bir testere veya elektrikli zincirli ağaç testere yeterli gelir ancak daha büyük ve kalın ağaçlar için kullanılacak güçlü motorlu bir testere olmalıdır.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.