sadsad x
asdasd

Zıvana Terimi, Anlamı ve Kullanımı

02 Nisan 2021
Zıvana Terimi, Anlamı ve Kullanımı

Zıvana Nedir, Çeşitleri Nelerdir, Nerelerde Kullanılır?

Zıvana nedir?
Zıvana ne demek sorusunu yanıtlayacak olursak, birbirine geçen iki parçaya zıvana ismi verilir. Bir diğer tanımı ise İki ucu açık küçük boru ve içine bir şey geçirilmek üzere açılmış deliktir. Erkek ve dişi zıvana olmak üzere bir araya gelecek şekilde yapılmıştır. Dişi zıvana, zıvanalı birleştirmede ortası boşaltılan parçadaki eklenti yerine denir. Erkek zıvana dil denen parçanın bulunduğu kısımdır. Yani dişi zıvanada erkek zıvanadaki dilin içine geçtiği boşluk bulunur. Bu nedenle erkek zıvana için zıvana dili, dişi zıvanaya da zıvana deliği tabiri kullanılır. Zıvana uygulaması el aletleriyle ya da ağaç işleme makineleriyle yapılır. Parça kalınlığının üçte birine zıvana açılır. Zıvanalar, ahşap işlerinde, mobilya üretiminde kullanımı çok yaygın bir elemandır. Zıvanayı imal etmek çok meşakkatli bir iştir, bu sebeple zıvana makineleri kullanılmaktadır.

İki ana zıvana bağlantısı bulunur. Omzu olan veya omzu olmayan zıvanalar. Eğer zıvana ahşabın her tarafından kesilmişse omuzlu demektir, sadece uzun kenarları boyunca kesilmişse omuzu yok demektir.

Zıvana Makinesi Ne İşe Yarar?
Zıvana makinesi kare veya dikdörtgen biçimdeki zıvanalar ve oyukların ahşaba işlenmesi için çeşitli kesme işlemleri yapmakta kullanılır. Bir ahşap işleme makinesi olarak tanımlanır. Çoğunlukla elektrikle çalışır. Zıvana makineleri ahşaba minimum düzeyde zarar verdiği için tercih sebebidir. Dişi zıvana ve erkek zıvanın tam bir bütünlük sağlayabilmesi için zıvana makinelerinin önemi büyüktür.

Zıvana Makineleri Nerelerde Kullanılır?
Zıvana makinesi kullanım alanları bir hayli geniştir fakat nadiren hobi amaçlı ahşap atölyelerinde de kullanılır. Zıvana makineleri yüksek hassasiyet ve verimlilikle üretilir. Marangozluk, mobilya, el sanatları atölyesinde ve seri üretim fabrikalarında harika bir performans sergiler. Bu makinelerin en yaygın olarak bulunduğu yerler ahşap imalatı yapan tüm üretim yerleridir, zamandan kazanım sağlarken yapılan işin de düzgün olmasını sağlar.


Zıvana makinesi fiyatları
Ahşap işleme makinalarının bir örneği olan zıvana açma makinesi fiyatları kalitesine, fonksiyonuna, markasına göre çeşitlilik gösterir, uygun fiyat ile sahip olmak isteyenler için piyasada ikinci el zıvana açma makineleri bulunur.

Hampayı nedir?

Hampayı, zıvanalı geçmeleri sağlamlaştırmak için zıvanadan çoğunlukla üçte bir oranında çıkartılan parçaya verilen isimdir.

Kiniş nedir?

Kiniş, bir tahta parçasında boydan boya açılan oluk, zıvana anlamına gelir. Ahşap birleştirme alanında kullanılır. Gemi, mobilya üretimi gibi birçok alanda yaygın kullanımı olan kiniş ve kiniş çıtaları, ahşabın birleştirme elemanlarındandır.


Zıvanadan çıkmak deyimi anlamı
Zıvana kelimesi halk dilinde farklı bir anlamda, ‘’zıvanadan çıkmak’’ şeklinde deyim olarak kullanılır. Nedir bu ‘’zıvanadan çıkmak’’ deyiminin anlamı?
Taşkınlık gösterecek ölçüde sinirlenerek kontrolden çıkmak, sinirden deliye dönmek, çileden çıkmak anlamında tanımlanabilir.
Zıvana kelimesinin birinci anlamıyla değerlendirecek olursak, kapıyı tutan kısım zıvanadır ve zıvana yerinden çıktığı zaman kapı yerinde duramaz, devrilir. Kapının zıvanadan çıktığında ayakta duramamasından esinlenerek bir kişiyi sinirlendirip, taşkın davranışlar sergilemesine neden olma durumuna 'zıvanadan çıkarma' deyimi kullanılır. Bir başka deyişle sinirlenmesi güç olan kişilerin son noktaya gelerek sinirlenerek taşkın davranışlar sergilemesini ifade etmektedir. Zıvanadan çıkma deyimi yaygın şekilde günlük hayatta kullanılmaktadır.


Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.