Boya Tabancaları

21 Nisan 2021
Boya Tabancaları

Boya Tabancası Nedir, Faydaları Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Boya tabancası nedir, ne işe yarar?

Boya tabancası, boyanın bir yüzey ya da işlem uyguladığı herhangi bir zemine eşit şekilde dağılmasını sağlayan bir alettir. Bununla birlikte uygulama yapan kişinin fırça ve rulo uygulaması gibi boya ile yakın temas gerektiren bir durumla karşı karşıya kalmamasını sağlar. Boya tabancası için bir başka tanım, püskürtme mantığı ile boya uygulaması sağlayan ve uygulanan boyanın pürüzsüz bir görünümde olmasına yardımcı bir araç şeklinde olabilir. Yukarıda belirtildiği gibi, püskürtme yöntemiyle boya yapmanın bir avantajı da boyanın yüzeyin her tarafına eşit olarak dağılmasını sağlamaktır. Boyanın astar ve cila olarak iki farklı seferde eşit olarak yayılması önemlidir.

Boya tabancası kullanım alanları nerelerdir? 

Boya tabancasının kullanıldığı alanlar, hobi ve dekorasyon, otomotiv sektörü, ahşap bakımı, oyuncak, mobilya yenileme, gemi boyama, tekstil ve endüstriyel alanlardır. Kullanım alanı oldukça geniştir ve optimum düzeyde, ayrıca kolay bir boyama gerçekleştirir.

Pistole uygulaması, boya tabancası kullanmanın avantajları nelerdir? 

Boya tabancası püskürtme yöntemi ile uygulamalarda zamandan ve boyadan tasarruf edilir. Zor ulaşılan alanlara hızlı bir şekilde ulaşılır ve etkili bir boyama yapılır. Boya, her yere eşit şekilde dağıtılır. İyi sonuçlar elde etmenizi sağlar ve cihazlar düzgün çalışmasıyla kusursuz sonuçlar sağlayarak insanların dikkatini çekmiştir. Bir püskürtme tabancası yardımıyla detay gerektiren veya ulaşılması zor alanları hızlıca boyanabilir. Boya damlama problemi yaşanmaz. Solvent ve su bazlı boya kullanımlarında harika bir boya atomizasyonu sağlayan endüstriyel boya tabancaları, yumuşak tetikleme tertibatlarıyla konforlu bir kullanım sağlar. Boya tabancaları hızlı bir biçimde doldurulabilir. Uygulamayı yapacak kişiyi boya seyreltme ve karıştırma gibi detaylarla uğraşmaktan kurtarır. Tüm bu avantajları dışında boya tabancasıyla sırlama, camlama işlemleri de yapılabilir.

Boya tabancaları sağlam malzemelerden üretilir ve uzun yıllar ilk günkü gibi kullanılabilir, uzun ömürlüdür. Pistole uygulaması ile boya püskürtme tabancaları duvar, ahşap ve metal ve bunlar gibi birçok farklı yüzeyde rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca kısa boylu kişilerin veya kolunu aktif olarak kullanamayan kişilerin de boyama ve diğer işlemleri rahatlıkla yapabilmesini sağlar.

 

Boya tabancaları farklı renk ve boyut alternatifleriyle satılır. Boya tabancası fiyatları, cihazın işlevine göre ve markaya göre değişkenlik gösterir.

Boya püskürtme tabancalarının işlevine ve çalışma şekline göre farklı çeşitleri bulunur. Elektrikli boya tabancası, havalı boya tabancası, sprey boya tabancası, mini boya tabancası, şarjlı boya tabancası, oto boya tabancası bunlardan bazılarıdır.

Uygulama alanına göre de iki sınıfa ayrılırlar. Bunlar alt tank püskürtme ve üstten püskürtme tabancalardır.

 

Pistole nedir, ne demektir?

Boya ve verniğin hava yardımıyla boya tabancası ile püskürtülerek boyanacak yüzeye atılma işlemine pistole ismi verilir. Örnek olarak selülozik boyalar en iyi şekilde, pistole ile uygulanır.

 

 

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.