sadsad x
asdasd

Geleneksel El Aletlerinden İşkence ve Mengene

08 Nisan 2021
Geleneksel El Aletlerinden İşkence ve Mengene

İşkence, Mengene Nedir, Ne İşe Yarar, Çeşitleri Nelerdir?

Mengene nedir, ne işe yarar?
Mengene, işlenecek nesneyi sıkıştırarak istenilen şekilde sabitlemeye, tutturmaya yarayan bir alettir. İki çenesi bulunur ve bu iki çene birbirine istenildiği oranda yaklaştırılarak, nesne sıkıştırılıp sabitlenir. Başka bir tanımı ile mengene, bir nesneyi sıkmak ya da işlemek için titreşimsiz, sabit biçimde tutmayı sağlayan bir tür alettir.
Mengeneler, doğramacılık ve marangozluk gibi mesleklerde kullanılır, ahşap bir malzemenin sıkıştırılması veya kolay yapıştırılmasını sağlarlar. Ahşap sektöründe, mobilya üretiminde yaygın olarak kullanılırlar. Profesyonel alan dışında hobi olarak da tamir çantalarında yerlerini alan farklı mengene çeşitleri bulunur.

Mengene çeşitleri nelerdir?
Mengene çeşitlerini, ahşap mengene ya da marangoz mengenesi, ayaklı mengene, çok amaçlı mengene, cnc mengenesi, freze mengenesi, hassas mengene ve çelik mengene olarak sıralayabiliriz.
Mini mengene, tezgaha bağlanabilen en küçük mengene çeşididir ve evlerde de kullanılablir. Kanca mengene, tezgah ya da masa kenar kısımlarına vida ya da özel bir mekanizma ile sabitlenerek kullanılır.

Marangoz mengenesi ve fiyatları
Ahşap mengenesi denilen marangoz mengenesi, tutkallanmış veya işlenecek durumda olan tahtaları sıkıştırmak veya tutturmaya yarayan mengenedir. Ahşap tezgahlarının ön kısmında kullanılan bir alettir ve birçok marangoz mengenesi modeli bulunur. Marangoz mengenesi fiyatları ve sağlamlığı, ürünün hangi materyalden yapıldığı, kalitesi ve boyutları ile doğru orantılıdır. Parçaları demir ya da çelikten üretilir. Kanca mengene ya da diğer ismiyle kanca büyük tip işkence, marangoz mengenesi çeşitlerindendir.

Piyasada birçok farklı markanın ürettiği, her işleve uygun, farklı mengeneler bulunur. Mengene fiyatları bu markalara, kaliteye göre değişir. Ekonomik olarak daha uyguna mal edebilmek için, birçok alternatif bulunabilen ikinci el mengeneler de satın alınabilir.

İşkence nedir?
İşlenecek parçayı sıkıştırmaya yarayan ve üzerinde vidalı sıkma düzeni bulunan bir mengene türüdür. İşkenceler doğramacıların, marangozların, mobilyacıların en çok kullandıkları aletlerden biridir ve vida esasına göre çalışırlar.

İşkence modellerinin en bilinen iki türü, ahşap ve metal işkencelerdir.

Metal işkenceleri, metal malzemeleri düzleştirmek ve/veya kesmek için kullanılan işkencelerdir. Kimi zaman çelikten üretilseler de çoğunlukla dökme demirden üretilirler.

Ahşap işkencelerinin en bilinen ve sık kullanılanı tezgah tipi işkencedir. Bir iş parçasının tutulması görevini sağlayan işkence elemanları ise çene olarak isimlendirilir. Sabit pozisyonda, birbirine paralel biçimde duran iki parçadan meydana gelen çene, iş parçası üstüne sıkı sıkı tutturmak amacıyla bir vida mekanizmasıyla sabitlenir. Çeneler kullanım amacına göre plastikten, metal veya ahşap malzemeden üretilir. Tezgah işkencelerinin bir bölümü örs görevi de görür.

İşkence fiyatları
İşkence fiyatları türlerine ve kalitesine göre değişiklik gösterir. Fiyatları etkileyen diğer faktörler ise boyutları ve markalarıdır. Amatör işkence modelleri, profesyonel olanlara göre doğal olarak daha yüksek maliyetlidir.Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.