sadsad x
asdasd

Çalışma Alanları Tezgahlar

20 Nisan 2021
Çalışma Alanları Tezgahlar

Tezgah Nedir, Çalışma Tezgahı Özellikleri Nelerdir?

Tezgah, kelime anlamı ile üzerinde çalışma yapılacak düz yüzey demektir. Mutfak tezgahı, banyo tezgahı gibi çeşitleri vardır.
Çalışma tezgahı tanımı ise oyma, kesme, zımpara, işkence gibi işlemlerin yapıldığı düz yüzey olarak yapılabilir.
Çalışma tezgahları, tamirhane, atölyeler, fabrikalar gibi her çeşit çalışma alanında kullanılır. Çalışma tezgahları yapımı dikkat ve ustalık isteyen bir iştir. Tezgahlar genellikle elektrostatik toz boyalarla boyanır, 180 derece sıcaklık altında boya fırınlarında pişirilir. Bu nedenle darbeye, çizilmeye karşı yüksek mukavemet gösterir, uzun seneler kullanılabilir. Alt kısımlarında, türüne göre farklılık gösterecek şekilde çekmece kombinasyonları bulunur. Çalışma tezgahı üretim, bakım, servis gibi farklı alanlarda gerekli ekipmanlardandır. Kullanılacak alana göre bu tezgahlarda mengene, lamba, elektrik panosu gibi farklı malzemeler de bulunabilir. Tezgah üstleri mdf tablalardan yapılır, malzeme olarak da galvaniz sac, paslanmaz sac ya da lastik levha olabilir. Çalışma tezgahlarının ayak kısımlarında, kaymayı önlemek ve üzerinde bulunduğu zemini çizmemesi için kauçuk lastikler olur.

Çalışma tezgahları tüm el aletlerinin, çalışma takımlarının ve çalışmaların üzerinde aynı anda muhafaza edilebileceği, üzerinde konforlu bir şekilde çalışılabilecek, iş yapısını hızlandıran ekipmanlardır. Ayrıca çalışma tezgahları sayesinde tüm alet edevatlar güvenli bir şekilde saklanmış hem de iş ortamında dağınık, karışık bir görüntü olmasının önüne geçilmiş olur.

Ahşap oyma marangoz çalışma tezgahı

Ahşap oymacılığı sanatında marangoz çalışma tezgahı kullanmak elverişlidir. İşin düzgün yapılması, bu sanatın layığıyla yapılabilmesi için doğru ve iyi bir tezgah kullanmak önemlidir. Düşük kalite bir ahşap oyma tezgâhı zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak yıpranacak, kullanılamaz bir hale gelir. Çalışma tezgahlarının donanımının da yapılacak iş için yeterli olması gerekir, bu şekilde rahat ve iyi bir çalışma olanağı doğmuş olur.
Tezgahların sınıf sınıf çeşitleri bulunur. Ahşap oyma marangoz tezgahları genellikle bunlardan ikinci sınıf fırınlanmış kayın keresteden üretilir. Bu tip tezgahların diğer adı ahşap çalışma tezgahı olarak geçer ve üst yüzeylerinde mutlaka ahşap koruyucu bulunur.
Ahşap hobi çalışma tezgahları, profesyonel olarak değil, hobi olarak ahşap işleriyle uğraşanlar için yapılan tezgah çeşitleridir.
Mutfak çalışma tezgahı, endüstriyel çalışma tezgahı, ahşap çalışma tezgahı, metal çalışma tezgahı gibi farklı kullanım amaçlarına yönelik tezgahlar bulunur. Kimisinde dolap ve çekmeceler bulunurken, kimisinde ise ilave aletler kullanılır.
Çalışma tezgahlarının farklı boyutları, farklı sınıfları vardır. Fiyatları da tüm bu kriterlerle doğru oranda değişiklik gösterir. İhtiyaca göre özel ölçü çalışma tezgahları yaptırılabilir ya da standart ölçülerdeki tezgahlar alınabilr. Özel ölçü imal edilen tezgahların fiyatları, doğal olarak standart üretimlere göre daha yüksek olur.
Bütçeye bağlı olarak ikinci el çalışma tezgahları da, sağlam ve kaliteli ise rahatlıkla tercih edilip, alınıp kullanılabilir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.