Lakenin Tanımı ve Lake Mobilyalar

13 Nisan 2021
Lakenin Tanımı ve Lake Mobilyalar

Lake Nedir, Lake Boya Nedir, Renkleri, Özellikleri Nelerdir?

Lake boya nedir?
Lake boya, çoğunlukla ahşap ya da laminat yüzeylere uygulanan, parlak olma özelliği ile bilinen, renkli veya renksiz boyama işlemidir. Bir ağaç damarı, deseni kalmayacak şekilde tamamen örtücü boyama işleminin kendisine lake boya ismi verilir. İlk olarak uygulanmaya Çin’de başlanmış, 1600 lü yıllarda ise Avrupa’da yaygınlaşmıştır.

Lakenin pürüzsüz bir görünüme sahip olması, bir tahta parçasını eşsiz bir görüntüye dönüştürür. Bu nedenle mobilyalarda lake kullanılır. Lake boyama birçok farklı renkte olabilir. Lake boyama yapılacak yüzeyin uygulama sonunda güzel bir görüntüye sahip olabilmesi için mutlaka iyi zımparalanmış, pürüzsüz olması gerekir. Yedi kat cila uygulaması şeklinde geçen lake boyanın diğer cilalardan farklı yanı, yedi kat cilanın sonunda polisaj işlemi uygulanarak ağaca pürüzsüz bir görüntü verilmesidir. Lake boya uygulaması, birden çok boyama ve kurutma uygulamalarına tabi tutulduğu için diğer boyama işlemlerine göre daha maliyetlidir.

Lake mobilya nedir?
MDF ve benzeri malzemelerden üretilip lake işlemi görmüş mobilyalara lake mobilya denir.

Lake mobilya kullanışlı mı?

Lake mobilyaların birçok avantajı vardır. Bunlardan ilki, lake mobilya renkleri sınırsızdır, istenilen renkte üretilebilir ya da düşük bir maliyetle yeniden boyanabilir, renk değişikliği yapılabilir.

Laka ismi verilen cilalanmış olan lake mobilyalarda boya, mdf malzeme ile %100 kaynaşır. Bu nedenle mdf ile dış ortamın bağlantısı tamamen kesilir ve lake mobilya sudan, nem ve buhardan etkilenmez, son derece dayanıklı ve uzun ömürlüdür.

Lake mobilyaların parlaklığı kullanıcı tercihine bağlı olarak ultra mat ile çok parlak arasında olabilir. Bulundukları mekana modern ve estetik bir görüntü verirler.

Düz ve pürüzsüz yüzeye sahip oldukları için lake mobilyaların temizliği de oldukça kolaydır. Nemli bir bez veya mikrofiber bezle kolayca temizlenir.

Lake mobilya fiyatları, diğer mobilyalara göre yüksektir ancak kullanım ömürleri uzun olduğu için uzun vadede düşünüldüğünde ekonomik sayılırlar.

Lake mobilyaların boyasında sararmaya karşı dayanıklı ve insan sağlığına zarar vermeyen özel malzemeler kullanıldığı için bu mobilyalarda sararma olmaz, uzun zaman ilk günkü haliyle kullanılır. Ancak kalitesiz bir laka ile cilalanır ve kat sayısı olması gerekenden az atılırsa, güneş ışığına fazla maruz kalan lake mobilyalarda az da olsa sararma meydana gelebilir. Bu nedenle, özelliklerinden tam yararlanabilmek için kaliteli bir lake mobilya kullanılması gerekir. Bundan dolayı mobilyayı satın alırken, önceliğin fiyat değil kalite odaklı olması gerekir.

Sararan beyaz lake mobilya nasıl beyazlatılır?

Sararan lake dolapları karbonat ve sirkeli su ile düzenli aralıklarla temizlendiğinde zamanla renginin beyaza döndüğü görünür, ancak çok fazla sararma olması durumunda kaliteli bir lake boya ile yeniden boyanması daha sağlıklı olacaktır.

Çoğunlukla mutfak dolapları, mutfak dolabı kapaklarında görmeye alışık olduğumuz lake, yatak odaları, salon takımlarında da oldukça revaçtadır. Lake elbise dolapları, giyim odaları, lake yatak odası modelleri ve renkleriyle her zevke uygun olarak satışa sunulur.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.