sadsad x
asdasd

Pencere ve Kapı Elemanlarından Pervaz ve Taç

13 Nisan 2021
Pencere ve Kapı Elemanlarından Pervaz ve Taç

Pervaz nedir, Ne İşe Yarar, Kapı Tacı, Pencere Tacı Nedir?

Pervaz nedir?
Kapı, gömme dolap, pencere gibi yerlerde taşıyıcı çerçeve ile duvarın üzerine tutturulan parçaya pervaz denir. Pervaz, kapı, pencere kasalarıyla duvar boşluğu arasında boşta kalan alanı kapatmaya yarar. Bir başka deyişle, kapı ve pencerelerin daha güvenli hale gelmesini sağlar.
Kapı ve pencere doğramalarına uygun renklerde ve modellerde pervaz çeşitleri bulunur. Çizgili pervaz, geçmeli pervaz, ayarlı pervaz gibi farklı pervaz modelleri üretilir. Pervazlar genellikle PVC veya ahşap malzemeden üretilir, ancak suya dayanıklı ve daha uzun ömürlü olması nedeniyle PVC pervaz daha çok kullanılır. Ahşap pervazlarda, bakımı iyi yapılmadığı taktirde şişme ve çürüme meydana gelebilir.
Kapı pervazı ve pencere pervazının renk ve model olarak uyumu, evlerin dekoratif görünümü açısından önemlidir.

Pervaz ne işe yarar?
Pervazlar, bir dolgu malzemesi olarak yapılmış olsa da, kışın pencerelerden gelen soğuğu kesmeye ve kapı ve pencereleri daha güvenli hale getirmeye yararlar.
Amerikan kapı pervazı, bombeli pervaz, u pervaz, köşeli pervaz, oval pervaz olarak çok sayıda pervaz modelleri bulunur. Evin dekorasyonu ve mimarisine uygun olarak kapı pervazı ve pencere pervazı modeli tercih edilir.

Pervaz fiyatları
Pervaz fiyatları malzemesine, ebatlarına, modellerine göre farklılık gösterir. Nalburlarda, yapı marketlerde ve e-ticaret sitelerinde pervaz seçenekleri ve fiyat alternatifleri bulunur.

Cam pervazı, pencere pervazı nasıl temizlenir?
En pratik ve doğal pervaz temizliği, sirke ve karbonat ile yapılır. Öncelikle bir kağıt havluyla pervaz kenarında biriken tozlar alınır, sonra pervazların üzerine karbonat dökülür, hemen ardından sirke dökülür, bu şekilde sirke ile karbonat aktive olur ve kirler köpürerek çıkar. Pervaz temizlerken yemek sirkesi değil, beyaz sirke kullanılır.

Taç nedir?
Kapı ve pencere kasalarının üzerinde, pervaz yerini alan yatay dekoratif elemanlara taç denir. İç ve dış mekanlarda, hoş bir görsellik katmak için kapı üstleri, pencere üstleri hatta ayna üstlerinde kullanılan taç çeşitleri, farklı desen ve renklerle tarihten günümüze kullanılan yapı elemanlarından olmuştur. Dış cephe süslemesi tasarımı elemanı olarak da kullanılır.
Pencere taç modelleri klasik ve modern tasarımlarda çok çeşitli olarak üretilir. Aynı şekilde kapı tacı modelleri de, ortama otantik bir atmosfer oluşturmak ya da şık bir hava katmak için kullanılabilecek en önemli aksesuarlardandır. Desenli pencere tacı modelleri, uygun fiyatlar ve zengin seçeneklerle evlerde hoşluklar yaratmak için kullanışlı yapı elemanlarıdır. MDF kapı taçları ve pencere taçları en kaliteli ve kullanışlı taç seçenekleridir.
Kapı taçları, tarihte de mimaride çok kullanılmış, eski binalara gösterişli, şık bir görüntü vermiştir. Özellikle Anadolu Selçuklu Dönemi’nde taç kapılar inşa edilmiş ve önem taşımıştır. Dış cephe süslemeleri arasında kapı taçları ve pencere taçlarının etkisi yadsınamaz boyuttadır.Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.