sadsad x
asdasd

Trifon Vida

20 Nisan 2021
Trifon Vida

Trifon Vida Nedir, Nerede Kullanılır, Özellikleri Nelerdir?

Vida nedir?
Silindirik veya konik yüzeylere eşit adım ve aynı profilde açılan helis kanallara vida denir.
Baş biçimlerine göre vida çeşitleri
Vidalı elemanlarda baş biçimlerine göre sınıflandırma yapıldığında çeşitli civatalar oluşur.Baş biçimine bağlı olarak cıvataların görev alanı değişir. Altıköşe başlı , dört köşe başlı, silindir başlı,allen yuvalı,yuvarlak başlı tornavida ağızlı ,havşa başlı ,halka başlı ,kelebek başlı gibi tipleri vardır .

Trifon vida nedir?
Altı köşe başlı yani cıvata başlı vida çeşidi olan trifon vida, kalın gövdesi ve iri dişleri olan özel bir ağaç vidası türüdür. İri dişli özel ağaç vidasıdır. Genellikle altıgen başlı yani cıvatalı olur ve anahtarla sıkılır. ST malzemeden üretilmiş olup; oldukça sağlam yapıdadır. Trifon vidanın diş boyu, trifon vidanın toplam boyuna göre farklılık gösterir. Birinci sınıf malzemeden üretilir. Sağlam yapısı sayesinde kolay monte edilir ve monte edildiği yere uyum sağlayan yapıdadır. Trifon vida ölçüleri mm cinsinden Çap x Boy şeklinde belirtilir. İlk verilen ölçü trifon vidanın çapını, ikinci ölçü ise malzemeye giren bölümün boyunu belirtir.

Trifon Vida Dübelinin Özellikleri

Civata kısmı; altı köşe başlıdır (Civata başlı). Trifon vidaların diş aralıkları büyük olur. Dayanıklılığını arttırmak özel çinko kaplama olarak yapılır. Delinatör, kasis montajlarında kullanılmaktadır. Zorlu hava koşulları yüzünden solma, yıpranma, renk atma gibi bir problemi olmaz.,

Trifon vida nerede kullanılır?
Genellikle, plastik dübellerle beraber bariyerler, delinatörler, kasis ve otopark ürünleri işlerinde, bu ürünleri zemine tutturmak, sabitlemek amacıyla kullanılır.
Otoyollarda, iş yerlerinde, park alanlarında ve özel alanlarda, sürücülerin izinsiz park etmesi ya da yayaların izinsiz alanlara girmesi sonucu, sayısız tatsız olay ile karşılaşılmaktadır. Bu nedenle kurallı, düzenli ve güvenli alanların olması isteyen kurumlar, delinatör, kasis, otopark ürünleri ve otopark bariyerleri kullanırlar. Böylelikle oluşabilecek sorunların önüne geçilir. Bu malzemeleri zemine sabitlemek için de trifon vidaları kullanırlar.
Beton- Ahşap Trifon vida, ahşap karkasa montaj için kullanılan vidadır.
Trifon vida nasıl monte edilir, nasıl takılır?
Trifon vidanın montajı çok kolaydır, direkt olarak kullanılacak yüzeye matkap ile monte edilmesi yeterlidir.

Öncelikle montaj yapılacak alanın yabancı cisimlerden ve tozlardan arındırılması gerekir. Sonrasında matkap ile asfalt delme işlemi yapılır. Plastik dubel deliğe yerleştirilir. Son olarak civata dübelin içerisine matkap yardımı ile sıkılır.
Trifon vida ölçüleri kullanım alanına ve yüzeye göre değişiklik gösterir.

Trifon vida çeşitleri farklı fiyat seçenekleriyle nalburlardan, yapı marketlerden, hırdavat malzemeleri satan yerlerden ve internet üzerindeki e-ticaret sitelerinden satın alınabilir. Trifon vida fiyatları da çeşitleri gibi farklılık gösterir. Uygun fiyata kaliteli alışveriş yapmak için iyi bir araştırma yapılması, amaca uygun vida alınması gerekir.


Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.