sadsad x
asdasd

Ahşap Kapı

15 Mart 2021
Ahşap Kapı

Ahşap Kapı Çeşitleri Nelerdir, Bakımı Nasıl Olur?

Ahşap, iyi bakılması ve temizliğine dikkat edilmesi gereken bir malzemedir. Ahşabı en çok kullandığımız alanlardan biri kapılardır. Ahşap kapı dediğimiz zaman tüm katmanları ahşaptan yapılmış, belli bir ölçüde imal edilen kapılardan bahsetmiş oluruz. Ahşap kapı fiyatları diğer kapı çeşitlerine göre daha uygundur.

Masif ahşap kapılar tamamen ağaçtan oluşur. Kasa, kanat ve pervaz kısımları tamamen doğal ağaçtır. Masif ahşap kapı boyama işlemi için genellikle mat cila, koruyucu yaş veya su bazlı ahşap koruyucular kullanılır. Masif ahşap kapılarda, su bazlı doğal dokusunu kaybetmeden renklendirilebilir.

Masif ahşap kapılar, camlı ya da camsız olarak üretilebilir. Ahşap sürgülü kapı, çok kullanılan ahşap kapı modelleri arasındadır.

Ahşap kapı çeşitleri, Amerikan kapı, lake boyalı kapı, lamine kapı olarak sınıflandırılabilir. Sağlamlığına, malzeme kalitesine göre farklı sınıflarda ahşap kapılar mevcuttur.

 

Ahşap kapılar, renk değişikliği yapabileceğiniz kapılardır. Ahşap kapı boyası zengin renk skalasına sahiptir, ayrıca ahşap kapıları güzel ahşap kapı süsü ile de daha şık hale getirebilirsiniz.

 

İç mekanlardaki ahşap kapılar genellikle ceviz, çam, maun, meşe, kayın ağaçlarından üretilir. Ahşap dış kapı ise dış hava koşullarına dayanıklı olabilmesi adına genellikle tik, ireko tarzı sert ve yağlı olan ağaçlardan üretilir ve dış etkenlere karşı koruyuculuğu arttırmak için tik yağı ile bakım yapılması gerekir.

 

Masif ahşap kapılar, üretiminde tamamen ahşap malzeme kullanılır. Masif kapılar iç ve dış tüm kapılarda kullanılabilir.

Masif ahşap kapılar, görsellik açısından daha fazla işçilik isteyen kapılardır, buna orantılı olarak da daha şık bir görüntüleri vardır. Masif ahşap kapı hem iç mekan hem dış mekanda ortama sıcak bir hava ve değer katar.

Ahşap kapı bakımı nasıl yapılır? Ahşap kapılarınızın şişen ahşap kapı ve eskiyen ahşap kapı olmaması için nasıl bir ahşap kapı bakımı yapılmalıdır?

Bu yüzden, ahşapların suya teması durumunda, olumsuz etkiler olmaması için çok bekletilmemesi gerekir. Şişen kapınız olması durumunda profesyonel bir tamir almanız önerilir. Bunu önlemek ve kapınızı yıllar boyu eskimeden kullanabilmek için aylık ahşap kapı temizliği yapmak gerekir. Mümkün mertebe ahşap kapınızın su içinde kalmaması önerilir, çünkü su ile temas halinde olan ahşap kapılar, kısa sürede şişebilir ve hoş olmayan bir görünüm olur.

Ahşap kapınıza özel koruyucu emprenye ve ahşap kapı boyası kullanmanız gerekmektedir. Kullananların kapılarına özel koruyucu parlak boyalar ile eşleştirmeleri gerekmektedir. Ayrıca ahşapta böcek, kurt oluşumuna çok açık olması nedeniyle, bu ahşap kapı bakımı ile bu sorunu da önlemiş olursunuz.

Şık bir görünüm için ahşap kapınıza vernik veya cila uygulaması yaptırmanız gerekir. Bunun dışında düzenli olarak altı ayda bir kez ahşap kapınıza ahşap bakımı uygulamalısınız, ahşap kapı bakımı için en etkili ürün, su bazlı ahşap bakım yağıdır.

Su bazlı koruyucular; su itici özelliği olan, kokusuz, çevreye duyarlı, nefes alan, içindeki nemi dışarı veren, dış hava şartlarına ve güneş ışınlarına karşı dirençli, ağır metal ve kurşun içermeyen, pullanma, dökülme ve çatlama yapmayan ahşap koruyuculardır

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.