sadsad x
asdasd

Ahşap Kaplama

19 Mart 2021
Ahşap Kaplama

Ahşap Kaplama Nedir, Ahşap Kaplama Hangi Ağaçlardan Üretilir?

Ahşap kaplama nedir, ahşap kaplama hangi ağaçlardan üretilir?

Ahşap kaplama mobilyalar sert ve yumuşak olmak üzere iki farklı ağaç çeşidinden üretilmektedir. Sert ağaçlar; sonbaharda yaprak döken kavak, gül ağacı, dişbudak, kiraz, akçaağaç, ceviz, tik, meşe ve maun ağaçlarıdır. Yumuşak ağaçlar ise; sedir, sekoya, çam, selvi ve köknar ağaçlarıdır. Lüks ve pahada yüksek ahşap kaplama mobilyalar çoğunlukla kiraz, meşe ve akçaağaç türü ince sert ağaçlardan üretilir.

Ahşap kaplamanın avantajları nelerdir?

Her ağacın farklı bir görüntüsü, bir dokusu vardır. Bu nedenle her ahşap kaplama eşsiz, kendine özgü bir görüntü verir. Bir ağaç kütüğünün bile her bir katmanının birbirinden farklı olduğunu düşünürsek ağaç kaplama mobilya evinizde özgün tasarımlar elde etmek için harika bir mobilya seçeneği olacaktır.

Ahşap kaplama yüksek dayanıklılık ve güç sağlar, sunta gibi zayıf işlenmiş ağaçlara ahşap kaplama tabakası uygulamak, bu zayıf işlenmiş ağaçların dayanıklılığını arttırır. MDF ve HDF gibi lifli levhalar su ile temas durumunda zarar görmeye meyillidir, bundan dolayı bu levhalara ahşap kaplama uygulamak onları dayanıklı ve güçlü kılmakla birlikte zedelenmeleri önlemeye yardımcı olacaktır.

Ahşap kaplama mobilyalar eğrilmeye ve parçalanmaya karşı dirençlidir.

Ahşap kaplama çevre dostudur; geri dönüşümü mümkün, çevre dostu olan bir malzemedir. Ahşabınızın kullanım ömrü sona erdikten sonra, MDF ve sunta imalatında, ezilerek ahşap atıkları olarak kullanılabilirler. Ahşap kaplamalar, ahşabın daha efektif değerlendirilmesine yardımcı olur. Mobilya imalatında incecik bir ahşap tabakadan faydalanılır. Dolayısıyla, bir kütükten yalnızca birkaç mobilya meydana getirilirken, yine aynı ağaç kütüğü, ahşap kaplama levhası olarak değerlendirildiğinde, birçok çeşit mobilya parçasında kaplama malzemesi olarak kullanılmak üzere çok fazla sayıda ahşap kaplama levhası verecektir.

Endüstriyel ahşap kaplama nedir?

Endüstriyel ahşap kaplama çok çeşitli ince ahşap kaplama tabakalarından meydana gelir. Beher katman farklı farklı renklendirilir ve belli başı metotlarla bir araya getirilerek masif ahşap oluşturulmaktadır. Daha sonra bu masif ahşap, farklı teknik kesim yöntemleriyle dilimlenerek, mobilya üretiminde kullanılacak ahşap kaplama haline dönüşür. Endüstriyel ahşap kaplama imalatı için doğal kaplamanın özünde bulunan zehirli maddeler çıkartılarak oluşturulacak en son ürünün doğayı kirletmeyecek imalat hatları kullanılır.

Endüstriyel ahşap kaplama imalatı için ağaçlandırma alanlarındaki büyüme hızı yüksek olan ağaçlar tercih edilir. Böylece nesli tükenmek üzere olan ağaçların himaye edilmesi, ormanların ömrü arttırılır ve gelecek kuşaklara daha yeşil bir doğa bırakılması amaçlanır.

Endüstriyel Ahşap Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Endüstriyel ahşap kaplama standart ölçülerde imal edildiği için, ahşabın sınırsız ve en az fire ile kullanılmasını sağlar. Ahşap malzemeye tüm kalınlığınca renklendirme yapılması sebebiyle ilk cilalanmış halde kullanımı sonrasında, zımparalanarak tekrar cilalanması mümkün olur. En önemli özellik ise endüstriyel ahşap kaplama herhangi bir ağaca öykünmeden, bütünüyle öz karakterini, doku ve rengini alarak modern iç dekorasyon ile uyum yaratmasıdır.

Renklendirilmiş doğal ahşap kaplama

Ahşap kaplamalar değişik ağaç türlerinden yapılır. Bazı ağaç türlerinin kendi içlerinde renk ve ton farklılıkları olur. Tabaka tabaka renk farkına sebep olan bu durum mobilya imalatçıları için zor bir durumdur. Bundan dolayı, ahşap kaplama imalatçıları kaplamaları imal ederken renklendirme işlemi gerçekleştirirler. Böylece devamlılığı olan bir imalat olurken aynı zamanda ahşap kaplama mobilyalarda renk farklılığı meydana gelmez. Kötü bir görüntü de ortadan kalkmış olur.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.