Ahşap | Ahşabın Korunması

01 Şubat 2021
Ahşap | Ahşabın Korunması

Ahşap | Ahşabın Korunması

Ahşabın Korunması

Ahşabın korunması için birden fazla koşula dikkat etmemiz gerekmektedir:

 1. Yapısal Koruma

  Öncelikle kullanılacak ahşabın doğru seçilmesi gerekmektedir. İyi bir boyanın tasarım hataları dahil tüm hataları önleyeceği ve kapatacağı görüşü yaygın olmakla birlikte tamamen yanlış bir inanıştır.

  Kullanım yerine bağlı olarak ahşaplarımızı seçerken aşağıdaki konuları dikkate almalıyız:

  1. Doğal dayanım,
  2. Emprenye edilebilirlik,
  3. Ahşabın yapısında bulunan diğer maddeler,
  4. Budaklar,
  5. Özgül ağırlık ve gözenekli yapı

  Tasarım, doğrama imalatında çok önemli bir aşamadır ve ahşabın hava şartlarına dayanıklılık sağlaması açısından çok önemlidir. Doğramanın uzun hizmet ömrü sağlaması için estetik ve fonksiyonel çözümler bir arada ele alınmalıdır.

  Örnekler:

  • Dik veya 45 derecelik kenarlar yerine pahlanarak yuvarlatılmış kenarların kullanımı,yüzeye sürülen boyanın hizmet ömrünü ve dolayısıyla ahşabın uzun ömürlü korunmasını sağlar.

  • Su birikimini en aza indiren teknik çözümlerin seçilmesi.

  • Ahşap yüzeyin su ile temasını uygun önleyecek tasarımlar yapılması.

 2. Emprenye işlemi ile koruma

  Emprenye işlemi ahşabın çürümesine neden olan zararlılara karşı ahşap malzemeyi uzun yıllar korumak için çeşitli kimyasal maddelerin odun yapısı içerisine emdirilmesidir. Kimyasal maddelerin emdirilme işlemi ahşabın yapısına bağlı olarak basınç uygulanan ve uygulanmayan yöntemler olmak üzere ikiye ayrılır. Basınç gerektirmeyen yöntemler emprenye maddesi nin fırça ile sürülmesi püskürtme ve daldırmadır. HEMEL emprenye ürün grubundan Timbercare Aqua fırça ve püskürtme, Imersol Aqua ise daldırma için uygundur. Basınç gerektiren sistemlerde ise ahşap malzeme kapalı tanklara yerleştirildikten sonra emprenye maddesi basınç altında ahşap malzemeye emdirilir. Bu uygulama için ise pazar lideri ürünümüz, su bazlı Tanalith kullanılmaktadır. Tanalith, yetkili tesislerde uygulanmakta olan endüstriyel bir emprenye maddesidir.

  Herhangi bir koruyucu işlem görmemiş ve doğal haldeki ahşabın çürümesi her yıl büyük maddi kayıplara sebep olmaktadır. Emprenye maddeleri kullanarak hem ahşap malzemenin hizmet ömrü uzamakta hem de orman varlığı korunmaktadır. Ahşap malzeme doğal haliyle çok uzun dayanıklılık göstermemekle birlikte emprenye işleminden sonra ömrünün yaklaşık 5 ile 10 katı kadar daha uzun ömürlü olduğu bilinmektedir. Emprenyesiz ahşap malzeme kısa sürede tahribata uğrayacak ve yerine yeni ağaçların kesilmesi kaçınılmaz olacaktır.

 3. Boya sistemleri ile yüzey koruması

  Ahşabı çürümeye karşı koruduktan sonra yüzeyini iç ve dış mekan koşullarına karşı da mutlaka korumalıyız. Bunun için ahşapların kullanım yerine bağlı olarak renkli boya ve şeffaf vernik sistemlerinden uygun olanını seçmeliyiz. HEMEL'de su ve solvent bazlı olarak her tür uygulama için ahşap boya ve vernik çözümleri bulunmaktadır.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.