Sélectionnez trier
En stock seulement
Vue
Total 1 le produit est affiché.

Tanalith nedir ?

Tanalith Emprenye, içerisinde krom ve arsenik maddeleri barındırmayan ve vakum-basınç metodu ile uygulanan yeni nesil, tek alternatif emprenye maddesi, bir ahşap koruyucudur. Avrupa ve ABD’de yönetmeliklerin krom ve arsenik kullanımına yönelik getirdiği kısıtlamalara bağlı olarak geliştirilen Tanalith E, ahşap endüstrisi ve kullanıcıların tüm beklentilerini karşılayan, bağımsız kuruluşlar ve üniversiteler tarafından uzun yıllar süren arazi ve laboratuvar testleri sonunda etkinliği kanıtlanmış, metal aksamda korozyona neden olmayan tek emprenye maddesidir. Işık hızıyla tüm dünyada ahşap sektöründe lider olmuştur. Amerika, Avrupa, Avustralya, Japonya gibi birçok ülkeden onay belgesi almıştır. 

Çevre ve insan dostu bir emprenye maddesi olan Tanalith Emprenye’ nin bileşiminde insan ve çevre sağlığına hiç zararı olmayan azol bileşikleri bulunur. Tanalith E kokusuzdur. Tanalith Emprenye ile ahşap emprenye işlemi neticesinde ahşabın son ebatlarında bir değişiklik oluşmaz, ayrıca montajda kullanılan metal bağlantı üyelerinde de paslanmaya yol açmaz. Emprenye işleminden sonra ahşaplarda açık yeşil renk elde edilir. Ultraviyole ışınlarının etkisiyle rengi bir süre sonra bal rengine dönüşür. 

Tanalith E insanların temas halinde olacağı tüm ahşap birimlerde güvenle kullanılmaktadır: İnşaat sektörü, çevre düzenleme, park, bahçe, çocuk oyun elemanları, iskele üstü ahşapları, çiftlik binaları, hayvan barınakları, sera kerestesi, bağ kazıkları, organik tarım ve tatlı su içinde kullanılan ahşaplar, ambalaj/kargo ahşapları, konteynerlar, yük vagonları gibi ahşap alanında çok geniş kullanım alanlarına sahiptir. Tanalith Emprenye ile emprenye edilen ahşap, mantar, böcek ve termit oluşumuna karşı en iyi biçimde korunmuş olur.

 

Vakum işlemi esnasında kullanılacak ahşap malzemenin hücrelerindeki hava boşaltılır ve emprenye maddesi daha iyi bir emilim sağlar. İlk işlemden sonra “tanalith” emprenye kazanı içerisine doldurularak, basınç işletimi başlatılmaktadır.

Tanalith nedir; mantar, böcek ve termit saldırılara karşı kullanılan, Avrupa ve Dünya standartlarına uygun, etkinliği laboratuvar ve arazi deneyleri ile kanıtlanmış yeni nesil bir ahşap koruyucudur. Tanalith uygulanan ahşap, daha uzun ömürlü, daha sorunsuz, insan sağlığına ve çevreye karşı daha duyarlı bir dost olur.

Başlatılan basınç işlemi süresi 1-1,5 saat arası değişiklik gösterir, emprenye maddesinin emilimi bitene kadar bu işlem devam eder. Basın işlemi bittiğinde emprenye kazanı boşaltılır ve son vakum işlemi gerçekleştirilir. Ahşap bünyesinde ve yüzeyindeki fazla bulunan tanalithenin geri alım işlemi için son vakum uygulanmaktadır.

Vakum yöntemi “Basınçsız Yöntem ve Basınçlı Yöntem” olmak üzere 2’ye ayrılır:

 

Basınçsız yöntem; kendi içinde dört kategoriye ayrılır.

 

Fırça ile sürme: Ahşaba uygulanacak olan kimyasal maddelerin fırça yardımı ile yüzeysel olarak sürülerek ahşabın kaplanması işlemidir.

 

Püskürtme: Ahşap üzerine uygulanacak kimyasalın bir kompresör yardımı ile ahşabın yüzeyine püskürtülmesi ile gerçekleştirilen işlemdir.

 

Uzun ve kısa vadeli daldırma: Kimyasal maddenin içerisine ahşabın kısa süre ya da uzun süre daldırılarak ahşabın kimyasalı emmesinin sağlanması işlemidir.

 

Sıcak soğuk tank yöntemi: Bu metot, basınç uygulamasını gerektirmeyen emprenye yöntemlerindendir. Emprenye maddesi olarak kreozot ve suda çözünen emprenye tuzlarının çözeltileri kullanılmaktadır. Bu metotta, kurutulmuş ağaç malzeme üstü açık bir emprenye kazanında bulunan sıvı haldeki emprenye maddesi içerisinde ısıtılmakta, daha sonra belirli bir süre soğuk emprenye maddesi içerisinde bırakılmaktadır. Bu basınç yardımıyla emprenye maddesinin ağaç malzeme içerisine derin bir şekilde girebilmesi oluşturmaktadır. İki emprenye kazanı kullanılmaktadır.

İçerisinde sıcak emprenye maddesi bulunan kazanda ısıtılan ağaç malzeme, ikinci kazan içerisindeki soğuk emprenye maddesine batırılması gerekir.

 

 

Prepared by  T-Soft E-Commerce.