Mum Cilası & Balmumu

15 Nisan 2021
Mum Cilası & Balmumu

Balmumu Nedir, Ne İşe Yarar, Ahşap İçin Mum Cilası Nedir?

Mum Cilası Nedir, Nasıl Yapılır, Nerelerde Kullanılır, Nasıl Uygulanır?
Mum cilası, parafin, serezin, montana ve balmumu gibi maddelerin, terebentin veya neft yağında çözülmesi sonucu elde edilen ahşap cilasıdır. Ahşap ürünleri korumak ve yenilemek için kullanılan doğal ve etkili yöntemlerden biridir. Daldırma yöntemiyle uygulanması yaygındır.
Balmumu nedir, özellikleri nelerdir?
Balmumu, arılar tarafından üretilen, soğuk havada çok iyi performansı olan sıvı bir maddedir. Sıcakta uygulama yapılması için genellikle sertliğini arttırmak için karnauba mumu ya da benzeri maddelerle karıştırılarak kullanılır. Arıların peteklerini üretmek amacıyla karın halkalarında yer alan balmumu bezlerinden salgıladıkları yumuşak sarı veya daha koyu maddedir. Ayrıca sanayide hazırlanan maddeye de balmumu denir. Katı veya sıvı formda bal mumu cilaları satılır.

Balmumu, içeriğinde üç yüzü aşkım madde barındıran kompleks bir yapıdır. Bileşiminde ortalama elli aroma vardır. Balmumunun hammaddesi baldan gelen sakkaroz, früktoz ve glukozdur. Balmumu üretimi petek gözlerinin örülmesi içindir, eter ve kloroformda çözünürlüğü bulunur. Balmumu fiyatları kilosuna, kalitesine göre değişiklik gösterir. Aktarlarda veya sanal mağazalarda kolaylıkla bulunabilir.
Balmumu cila ne işe yarar?
Ağaç mobilyalar genellikle önceden verniklenmiş ve balmumu cilasıyla cilalanmış olurlar. Böylece bu mobilyalar minimum bakıma ihtiyaç duyarlar. Ancak günlük kullanılan, sık trafiğe maruz mobilyalara düzenli bakım uygulamak şarttır. Mobilyalar temiz kullanılarak, cilalanarak uzun süre sağlam şekilde kullanılır.
Balmumu cilası, ahşap yüzeyleri korumak ve dayanıklılığını arttırmak için kullanılan doğal ciladır. Özellikle meşe ve çam ağacı gibi hafif ağaç türlerine uygulandığında çok iyi sonuçlar verir. Balmumu cilaların iç mekan ahşaplarında kullanımı uygundur. Yüzeylerin eski görünümlerine kavuşmaları, çizik, çatlak ve oyukların onarılması alanında etkisi güçlüdür. Aynı zamanda lamine yüzeylerde de kullanılabilir. Mobilyaları parlatmak, lamine yüzeyleri ilk günkü görüntüsüne kavuşturmak için, ayrıca su ve nemden korumak amacıyla balmumuyla ve farklı ahşap bakım ürünleri ile düzenli bakım yapılması önemlidir.

Balmumu cila nasıl yapılır?
Balmumu cilasını evde yapmak kolaydır. Bir ölçek balmumu rendelenir veya küçük parçalara bölünür, sonrasında benmari yöntemi ile eritilir. Karnauba yağı ya da keten tohumu yağıyla iyice karıştırılır. Homojen bir kıvam alıncaya kadar karıştırılmaya devam edilir. Bu şekilde balmumu cilası hazır hale gelir. Bir kaba ya da kavanoza konup saklanır, kullanılır.

Balmumu cila, ahşaba parlaklık verir ve çok iyi düzeyde olmasa da koruma görevi görür. Ahşabın sağlam bir koruma ve güçlendirme yapılabilmesi için bal mumu cilası dışında profesyonel bir ahşap cilası da kullanmak gerekir. Ancak sentetik cilalar sağlığa zararlı olduğu için, içeriği insan sağlığına zararlı olmayan ahşap cilaları kullanmak önemlidir. Ahşap dostu Hemel, ahşap yüzeyler için bu alanda hem sağlıklı hem de profesyonel ürünler sunar.
Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.