Doğrama Nedir, Doğrama Çeşitleri Nelerdir, Nerde Kullanılır?

31 Mart 2021
Doğrama Nedir, Doğrama Çeşitleri Nelerdir, Nerde Kullanılır?

Doğrama Nedir, Doğrama Çeşitleri Nelerdir, Nerde Kullanılır?

Ahşap, yaşamda çok kullanılan, özel bir yeri olan bir malzemedir, tarihten günümüze her zaman doğallığı ve dayanıklılığı ile tercih edilmiştir. Günümüzde Avrupa ülkeleri ve Amerika’da halen sıklıkla ahşap ev yapımı, kapı ve pençelerde tercih edilmektedir. Ülkemizde de ise ilerleyen teknoloji ile ev inşaatlarında ahşap yerini zamanla betonarmeye bırakmıştır, kapı ve pencere, merdiven, mobilya imalatında ise yaygın olarak kullanılmaktadır. Demir doğramacılığı gibi, ahşap doğramacılığı da çok geniş bir çalışma alanına sahiptir. Ahşap doğrama, yapılarda ışık, hava ve mekanlar arasında bağlantı sağlamaya yarayan, ayrıca yalıtım ve güvenlik görevlerini yerine getiren bir yapı malzemesidir. Binaların yapılış şekline, kullanım amaçlarına göre, kullanılacak ahşap doğrama malzemeleri de çeşitlilik göstermektedir.

Ahşap doğrama avantajları

Ağaç doğramanın malzemesi doğal bir malzeme olduğu için insan sağlığına ve çevreye zararı bulunmaz. Ahşap doğrama kolay işlenebilir, özgül ağırlığı az olmasına rağmen yüksek dayanıklılığı vardır. Bir sorun olduğu durumda ahşap yerine kolay konabilen bir malzemedir, parçaları rahatça temin edilebilir. Ahşap doğrama maliyeti, demir doğrama, alüminyum doğrama ile kıyaslandığında çok düşüktür. Ahşap doğramada ahşabın renk ve çeşit zenginliğinden faydalanılabilir. Boyanabilir ve cilalanabilir olması ile farklı görünümler verilebilmesi de ahşap doğrama avantajları arasından birkaçıdır. Ahşap doğrama malzeme, tutkal, çivi, vida ve bunun gibi araçlar ile kolayca birleştirilebilir. Ayrıca eğer ahşap doğrama malzemesi emprenye edilmiş bir ahşap ise oldukça uzun ömürlü olacaktır.

Ahşap doğrama kuvvetli bir ısı yalıtımı sağlayan bir doğrama türüdür. Her mevsimde her hava şartında ısı yalıtım gücü en yüksek yapıya sahiptir. Metal doğrama, demir doğrama malzemelerinde bu tam tersidir, ısı yalıtımı sağlanması için muhakkak ilave bir donanıma ihtiyaç olur. Bu özelliğinden dolayı ahşap, uluslararası yapı standardizasyon sisteminde yüksek rağbet görür. Isı yalıtımı dışında ahşap, uygun şekilde yapılırsa doğrama hava ve su geçirmeme özelliğine de sahiptir.

Ahşap doğrama geri dönüşüm özelliği ile çevre dostudur.

Pencere doğrama olarak ahşap pencere doğrama çok tercih edilir çünkü yük taşıma kapasitesi diğer doğrama çeşitleri ile kıyaslandığında en yüksek olandır. Ahşap pencere, ahşap kapı, ahşap panjur gibi birçok eşya için ahşap doğrama kullanılır. Ahşap pencere doğrama çok tercih edilmektedir.

Doğrama makineleri ve doğram el aletleri ahşap doğrama yapımında kullanılan araç gereçlerdir. Ahşap doğrama ses yalıtımı konusunda da oldukça başarılıdır. Ahşap doğrama bakımı pratiktir, profesyonel bir işçiliğe gerek yoktur. Tüm bu saydıklarımızdan anlaşılacağı üzere ahşap, doğrama için en uygun malzeme olmakla birlikte, doğrama olarak olması gereken tüm niteliklere sahiptir.

Alüminyum doğrama, demir doğramaya göre ahşap doğramanın dezavantajı ise kolay yanabilen bir malzeme olmasıdır, bu nedenle ahşap yangın geciktirici ürünler kullanılması tavsiye edilir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.