Formika ve kullanım alanları

02 Nisan 2021
Formika ve kullanım alanları

Formika Nedir, Özellikleri Nelerdir, Nerelerde Kullanılır?

Formika nedir?
Formika, 5 ila 7 kat kağıt malzemeden meydana gelen, katları reçinelenerek ısı ile bir araya getirilmiş lamine malzemeye verilen isimdir. Sert plastikten üretilmiştir ve ismini üreten firmanın adından almıştır. Kağıttan üretilen mobilya diye de anılmaktadır. Formica olarak da yazılı olarak geçer birçok yerde.

Formika nasıl elde edilir?
Kraft kağıdı, melamin gibi sentetik reçinelerin emprenye edildikten sonra ısıya maruz kalarak preslenmesi yoluyla elde edilir.

Formikanın özellikleri nelerdir?
Formika sert olur ve ısıya ve darbeye ve neme karşı dirençli bir yapıya sahiptir. Bakımı kolay bir malzemedir. Piyasadaki en iyi laminat olarak bilinen malzemedir. Küflenmeye karşı dayanıklıdır. Kesilebilir ve istenilen şekil verilebilir. Ülkemizde kullanımı 60’lı yıllardan itibaren başlanmıştır.

Formika nerelerde kullanılır?
Marangozlukta ağaç kaplama malzemesi olarak kullanılır. Çok fazla gösterişli bir görünümü olmamakla birlikte, kullanışlı bir malzemedir. Zeminler, mobilyalar, mutfak tezgahları gibi yoğun kullanımı olan tüm yüzeylerde kullanılır. Evlerde, iş yerlerinde yaygın kullanımı vardır. Özellikle bulunulan ortamda otantik bir atmosfer yaratmak için, formikadan mobilyalar doğru seçim olacaktır. Doğrudan mobilya üretiminde kullanıldığı gibi, kaplama olarak da kullanımı yaygındır.
Formika kaplama mobilyalar görsel açıdan hoştur ve yapı itibariyle dayanıklıdır. Yenilenebilir olmasıyla da özellikle eskitme mobilyaların uyumlu olduğu dekorasyonlarda çok tercih edilir. Formika kaplama, dayanıklı olması, uzun ömürlü olması nedeniyle kullanışlıdır. Formika kaplama fiyatları piyasada değişkenlik gösterir. Mutfak tezgahları, mutfak dolaplarında, konsollarda formikaya çok sık rastlanır.
Çoğu kişi formika malzemeyi ev dekorasyonlarını yenilemek amaçlı kullanır. En yüksek kalite laminat yüzey olduğu için hem dayanıklıdır, hem de temizliği kolaydır. Ayrıca, mobilyaların üst kısmına yerleştirmek, tezgahları örtmek ya da raf olarak kullanmak için uygun ve çok yönlü bir laminat malzemedir.

Formika malzeme boyanır mı?
Formikanın sert yapıya sahip olması nedeniyle boyanması zor olur ancak doğru yöntemler kullanılırsa boyanabilir ve yenilenebilir. Öncelikle eski formika katmanı kaldırmanız gerekir, formika kaldırma biraz profesyonellik isteyen bir uygulamadır. Formika kaplamayı boyamak ya da formika mobilyayı boyamak dikkatli bir şekilde yapılması gereken bir işlemdir, çünkü bu madde zor boya tutma özelliğine sahiptir.
Formika mobilyalar formikaya özel temizleyicileri ile veya doğal maddelerle temizlenir. Formika masa, formika mutfak tezgahı ve mutfak dolabı gibi eşyalarınızı boyayabilir, böylece onların yeni görünmesini sağlayabilirsiniz.

Formika temizliği nasıl yapılır?
Formika eşyalarınızı doğal yollardan, sirke, zeytinyağı, sabun ile temizleyebilirsiniz. Bunu yaparken bir de temiz bir sünger kullanmanız gerekir ya da piyasadaki formikanın temizliği için üretilmiş temizleyicileri tercih edebilirsiniz.

Formika zamkı, formika tutkalı nedir?
Formika zamkı, plastik tutkal, beyaz tutkal, formika tutkalı gibi farklı adları olan tutkaldır. Beyaz, süte benzeyen, koyuca bir sıvı maddedir. Formika zamkı bir çeşit yapay reçinedir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.