Menteşe nedir, çeşitleri nelerdir?

13 Nisan 2021
Menteşe nedir, çeşitleri nelerdir?

Menteşe Nedir, Neye Yarar, Çeşitleri, Özellikleri Nelerdir?

Mobilyalarda menteşe nedir, ne için kullanılır?
Hayatımızın her alanında kullandığımız mobilyaların bir araya gelmesi aslında büyük ve ince hesapların bir ürünüdür. Bu mobilyaları bir arada tutmak ve iki sabit objeyi birbirine bağlayarak hareket etmesini sağlamak menteşe adı verilen icat sayesinde olmuştur. Menteşe hayatın her alanında karşımıza çıkabilecek bir basit makinedir. Evimizde, atölyemizde, ofisimizde ve aklımıza gelebilecek her yerde. Günlük hayatta en çok kullanılan menteşe çeşidi mobilya menteşesidir.
Günümüzde en çok madeni menteşeler kullanılır. Menteşenin icadı çok eski dönemlere dayanır. En eski menteşe örnekleri Mısır firavunları döneminde görülür.

Açılı menteşe nedir, nerde kullanılır?
O dönemlerde kullanılan menteşeler bu günkü gibi değildi elbette. Günlük hayatımızı kolaylaştırmaya yarayan birçok basit makinede olduğu gibi menteşede de çeşitli gelişmeler meydana gelmiştir. O günkü menteşeler çok daha büyük ve kaba bir görünüme sahip olmakla beraber iki parçadan oluşmaktaydı. Zaman içerisinde sanayileşmenin artması ve mevcut formdaki menteşelerin işlevini yitirmesiyle yeni türler ortaya çıksa da çalışma prensipleri genel olarak aynı şekilde.
Günümüzde en çok kullanılan menteşe çeşitlerinin başında açılı menteşeler geliyor. Bu menteşeler genellikle gardırop, ayakkabılık gibi eşyaların kapaklarını sabitlemek için kullanıyor. Açılı menteşeler iki metal parçadan ibaret olmakla birlikte bunların sabitleme bölümünde çoğunlukla plastik malzemeler kullanılıyor. İki adet vida ile plastik malzemelere sabitlenen menteşelerin üzerinde ayrıca biri sabit olmak üzere iki vida daha bulunuyor.

Sabit vida ile mobilya kurulumu
Üzerinde sabit vidanın bulunduğu açılı menteşeler, mobilya menteşesi olarak kullanılır. Ana menteşeden ayrı halde bulunan vida sabitleme maksadıyla kullanılırken menteşe üzerinde sabit olan vida sabitlediğimiz kapakları ayarlamak için kullanılır. Bu vida kullanılarak söz konusu kapakların ileriye ve geriye doğru birkaç milim hareket ettirilmesi sağlanır. Bu şekilde kullandığımız mobilya kapağının ayarlanması sağlanmış olur.

Farklı menteşe türleri
Menteşe türlerinden biri de alüminyum malzemeden yapılan menteşelerdir. Bunlara alüminyum menteşe denir. Alüminyum menteşeler birbirine geçmeli şekilde kullanılır. Alt parça ve üst parça olarak ikiye bölünebilen menteşeler önce, ayrı ayrı sabitlenecek objelere vidalarla monte edilir. Sonrasında birbirine geçirilen menteşeler sayesinde iki nesne birbirine sabitlenerek açılır kapanır bir hale dönüştürülür.

Kapı menteşeleri, küçük kapılarda kullanılan menteşe türüdür. İki ayrı parça halinde üretilirler ve bir mil yardımı ile birbirlerine bağlanırlar. Aynı alüminyum menteşe türünde olduğu gibi bu türde de menteşe önce iki farklı nesneye sabitlenir, sonrasında sabitlendikleri bu nesneler birbirine yakınlaştırılırak ortasından bir mil geçirilir. Sabitlenme bu şekilde gerçekleşir.

Boy Menteşe adı verilen başka bir menteşe türü ise uzun boylu kapılarda tercih edilen bir türdür. Piyano menteşe de denilen bu menteşeler, açılı menteşelerin yaygınlaşmasıyla kullanımı azalmış olsa da da yer yer kullanıldığı görülür. Bu menteşelere yaprak menteşe de denildiği görülür.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.